Nový Čas sa pred Sviatkom Všetkých svätých vybral navštíviť ich hroby a zisťoval, ako si na nich Slováci spomínajú. Nájsť ich miesta odpočinku nie je vždy jednoduché. Najjednoduchšie sa nám orientovalo na cintoríne v Slávičom údolí, pretože hroby známych osobnosti sú väčšinou hneď pri vstupe.
Na Ondrejskom cintoríne bolo zase dosť ochotných ľudí, ktorí vedeli, kde sa daný hrob nachádza, keďže mnohí tam chodia na prechádzky aj keď sviatky nie sú. Najzložitejšie to bolo na Martinskom cintoríne, pretože známe osobnosti sú porozdeľované do všetkých sektorov a hroby sú husto vedľa seba.
Desiatky sviečok aj kytíc
Alexander Dubček
* 27. november 1921, Uhrovec
† 7. november 1992, Praha
Slávičie údolie
Slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ (od januára 1968) presadzoval politiku „socializmu s ľudskou tvárou“. Jeho snahu však ukončila 21. augusta 1968 invázia vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR.
Po nežnej revolúcii sa Dubček vrátil do politického života ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR a predseda SDSS. Zomrel tragicky po dopravnej nehode. Na mieste jeho posledného odpočinku je množstvo kahancov a je vidieť, že sme nezabudli.
Skromný hrob oscarového herca
Jozef Kroner
* 20. marec 1924, Staškov
† 12. marec 1998, Bratislava
Slávičie údolie
Hoci začínal ako robotník v Trenčíne, popri práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Postupne sa prepracoval až do činohry SND v Bratislave, kde pôsobil od roku 1956 do r. 1984. Účinkoval v mnohých televíznych filmoch a seriáloch a na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa stal slovenským hercom 20. storočia. Jeho hrob pôsobí skromne a nenápadne, ukrytý je pod zeleným kríkom.