Čo v praxi znamená, že ak žiadate o hypotéku vo vyššom veku, zostáva vám menej času na splátky, a tým sa navýši mesačná splátka. Má to však aj výhodu, na úrokoch preplatíte menej! To, do akého veku musíte splatiť hypotéku si určujú banky, nie sú jednotné pravidlá. „Podmienka nevyplýva priamo zo zákona ani z opatrenia NBS,“ vysvetlila hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Vráblik Solčányiová.
Centrálna banka obmedzuje iba množstvo pôžičiek s dlhou dobou splatnosti. "Je obmedzené množstvo úverov na bývanie, ktoré môže banka poskytnúť s dlhšou lehotou splatnosti, ako je 30 rokov splácania. Banka môže mať len 10% takýchto úverov," upozornila Solčányiová. Banky však majú v pravidlách maximálný vek, do ktorého musí klient peniaze vrátiť.
„Hypotéka musí byť splatená do veku 65, prípadne 70 rokov. Takže aktuálny vek plus čas splácania nesmú presiahnuť hornú hranicu veku, keď už musí byť úver splatený,“ uviedol Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas. Neznamená to však, že človek vo vyššom veku nezíska hypotéku. „Znamená to predovšetkým, že obdobie splatnosti môže byť kratšie a hodnota úveru z toho dôvodu nižšia alebo mesačná splátka vyššia,“ uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Vyšší príjem a menšie výdavky
Starší klienti môžu mať za sebou dlhšiu úverovú históriu, nemôžeme však potvrdiť, že by v prípade mladších klientov bola platobná disciplína horšia. Starší klienti však môžu mať vzhľadom na skúsenosti vyšší príjem ako mladí klienti a zároveň aj nižšie výdavky, pokiaľ ich deti už majú vlastné príjmy.
Musíte platiť vyššie splátky
Čím kratšia lehota splácania, tým vyššia splátka, pretože banke musím úver splatiť rýchlejšie. Na vyššiu splátku však musím mať dostatočný príjem, v opačnom prípade musím znížiť výšku hypotéky. Čím kratšie banke platím, tým menej jej zaplatím na úrokoch.
Preto nie je vhodné zbytočne predlžovať čas splatnosti. Ideálne je nastaviť lehotu splácania aj výšku splátky tak, aby sme hypotéku splatili čo najskôr, ale aby na druhej strane príliš nezaťažovala rodinný rozpočet.