Jedno majú spoločné – boli to mladí muži, mnohí ešte chlapci, ktorí určite nechceli prísť o život ďaleko od domoviny.
Najväčší je vo Zvolene
Najväčšie straty na životoch počas oslobodzovania územia Slovenska od fašizmu utrpeli príslušníci sovietskej a rumunskej armády. Na cintoríne vo Zvolene je pochovaných viac ako 25-tisíc vojakov a dôstojníkov týchto armád. A práve týmto hrdinom každoročne nezabúdajú zapáliť sviečku viaceré rodiny zo Slovenska.
17 682 sovietskych vojakov
10 382 rumunských vojakov
Dvojičky tam chodia od narodenia
Pre Jarmilu (57) z Banskej Bystrice, jej dcéru Luciu (36) a dvoch vnukov Tomáša (9) a Erika (9) sa stalo zapaľovanie sviečok pri hroboch rumunských a ruských vojakov tradíciou už pred rokmi
„Ja tu mám pochovaného brata, preto sem chodíme každý rok. A vždy ideme aj týmto udatným bojovníkom zapáliť sviečky. Je to taký náš rituál, aby to tu nebolo také opustené. Aj oni si zaslúžia spomienku. Začali sme s tým, už keď boli vnuci v kočíku,“ povedala Jarmila.
Treba si pripomínať našu slobodu
Sviečku pri pamätníkoch ruských aj rumunských padlých vojakov zapálil deň pred Sviatkom všetkých svätých aj Zdeno (71) z Dobrej Nivy s vnučkami Biankou (11) a Nelkou (9).
„Myslím si, že kahancov či sviečok je na tomto mieste veľmi málo a práve v tomto období. Ľudia by sem mali chodiť vo väčšom množstve, chodiť častejšie, aby vedeli, kde je základ našej slobody po roku 1945. Na tomto cintoríne máme pochovaných rodinu, známych a, samozrejme, tie dva pamätníky nikdy neobídeme,“ vysvetlil Zdeno.
Nemecký cintorín je prázdny
Nie všetky cintoríny sú plné príbuzných a priateľov zosnulých. Na pár cintorínoch nenájdete skoro nikoho, aj keď sú tam pochovaní tisícky zosnulých. Sú to hroby nemeckých vojakov. Na Slovensku sú sústredení do šiestich vojenských cintorínov. Jeden z nich je vo Važci.
A hoci sme tam nikoho nezastihli, je vidieť, že cintorín je dobre udržiavaný. Stará sa oň súkromná humanitárna organizácia Spoločnosť starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku, ktorú financuje nemecký štát. Na cintoríne vo Važci je vidieť, že tam dodnes chodia ľudia vzdať úctu svojim blízkym. Niektorí sa aj zapíšu do knihy návštev.
7 839 nemeckých vojakov
Na Slavín chodí každý rok
Cintorín sovietskych vojakov na bratislavskom Slavíne nie je najväčší na Slovensku, ale určite je najznámejší – aj vďaka pamätníku, ktorý sa týči nad mestom. Ľudia si tam chodia pripomenúť pamiatku padlých vojakov pravidelne. Včera sme tam zastihli Zuzanu (39). Sviečky chodí zapaľovať na Slavín každý rok. „Je to taká tradícia,“ povedala nám.
6 845 sovietskych vojakov
Na Dukle len vyhasnuté sviečky
Cintorín na Dukle sa ukrýva za monumentálnym pamätníkom, ktorý je pripomenutím Karpatsko-duklianskej operácie zo septembra a októbra 1944, pri ktorej padlo vyše 20 000 československých a sovietskych vojakov. Na mnohých hroboch nie sú mená, len nápisy, že ide o neznámych vojakov.
Najznámejším dôstojníkom, ktorý tam má svoj hrob, je generál Sazavský. Cintorín je veľmi dobre udržiavaný, ale veľa príbuzných a pozostalých k nemu na Dušičky pravdepodobne neprišlo. Počas našej návštevy tam včera nebol nikto a pri hroboch bolo položených iba zopár vyhasnutých sviečok.
1265 československých vojakov