Zistíte, že hoci v tých časoch neboli sociálne siete, panstvo sa vedelo poriadne zabaviť aj na horskej dráhe a ak mali obľúbeného domáceho miláčika, zvečnili ho do umeleckého diela. Na druhom poschodí Bratislavského hradu nájdete až 181 vystavených predmetov a podľa organizátorov sa tu nájdu aj také, ktoré takmer neopúšťajú brány Štátneho múzea Peterhof.
„Jedným z dôvodov usporiadania výstavy je pripomenutie si 320. výročia návštevy Petra I. v Bratislave, ďalším oslava storočnice Štátneho múzea Peterhof,“ prezradila vedúca oddelenia prezentácie Andrea Litváková a dodala: „Výstavou predstavujeme 18. storočie v Rusku, ktoré je slovenskému návštevníkovi známe predovšetkým z televíznej obrazovky, ale u nás uvidí reálne predmety.
Čo je Peterhof
Bývalá honosná rezidencia ruských imperátorov, ktorú nájdete na brehu Fínskeho zálivu. Začali ju budovať za Petra I. v roku 1709, ktorý v tom čase vo vojne zvíťazil nad Švédmi, získal prístup k Baltskému moru a začal budovať novú metropolu ruského impéria.
Najvzácnejší exponát - sučka Kataríny II.
Keďže Katarína II. bola milovníčkou zvierat, svoju obľúbenú sučku Zemiru si dala zvečniť. Hoci by mnohí tipovali zrejme iný kúsok, práve tento taliansky chrtík z porcelánu je najvzácnejším kúskom výstavy.
Obľúbená zábava šľachty z čias Kataríny II. bola horská dráha, ktorú dala postaviť. Špeciálna konštrukcia koliesok zabezpečila, že sánky sa nevykoľajili. Prizerajúci sa však aj tak vyjadrovali, že sánky sa rútia po dráhe „príšernou rýchlosťou“ a hostia na dvore to opisovali ako hrôzostrašný zážitok. Kto však dráhu vyskúšal, rýchlo jej prišiel na chuť.
Zlaté sedlo Kataríny II.
Pri pohľade na sedlo pretkávané zlatými niťami si mnohí všimnú, že Katarína II. bola určite žena činu. Jazdila na svojom obľúbenom koni Briliant tak, ako v tých časoch jazdili len muži.
Na prvý pohľad púta pozornosť návštevníkov a priam láka, aby sa doň usadili. To by však mohlo mať následky. Hovorí sa, že bolo vyrobené na objednávku kniežaťa Menšikova na cárske miesto v Panteleimónskom chráme Veľkého Oranienbaumského paláca. Keďže sa na ceremóniu chrámu nedostavil imperátor, Menšikov zaujal jeho miesto na tróne. Zlé jazyky sa postarali o to, aby sa spečatil jeho osud. Uvrhli ho do domáceho väzenia a čoskoro poslali do vyhnanstva.
Obrazy Panó
Sú kópiami troch originálov z Kabinetu sklenených korálikov v Čínskom paláci, čo bolo letné sídlo Kataríny II. Základom obrazov je plátno, na vytvorenie pozadia použili viac ako 2 milióny sklenených rúrok perleťovej farby. Za koráliky vyplatili 18 rubľov a vyšívačka dostala 4 100 rubľov.