Odborníci skúmali, ako chutia, ako voňajú, čo obsahujú a či rýchlym pohostením neohrozujeme svoje zdravie. Čo zistili? Plody podzemnice olejnej sú veľmi vhodným doplnkom nášho jedálneho lístka. Problém je, že sa nešetrne pražia a ešte sa solia. A práve množstva soli sa týkali najväčšie prehrešky testovaných výrobkov.
Víťazom testu sa stali arašidy značky Tesco/Party Snack Salted Peanuts Roasted (0,45 g soli na 100 g). Naopak, najhoršiu známku si odniesli Van Almerk Arašidy solené (1,63 g na 100 g). „Zjedením 100 gramov týchto arašidov by sme vyčerpali zhruba tretinu denného limitu príjmu soli podľa odporúčania WHO,“ tvrdí Vanda Jarošová z dTestu.
Navyše, veľké množstvo soli, ktoré tento výrobok obsahuje, nezodpovedá informáciám na obale. „Aj pražené arašidy bez soli sú aromatické a chutné. Omnoho viac tak vnímame ich jemnú orechovú chuť. Bohužiaľ, nadbytočná soľ prispieva k riziku hypertenzie a opuchov,“ dodáva odborník na výživu Ivan Mach.
Bez plesní aj baktérií
Európsky systém rýchleho varovania od začiatku tohto roka obsahuje 111 záznamov o arašidoch s mykotoxínmi, ktoré sú pre ľudský organizmus jedovaté. Nebezpečné arašidy mali rôznorodý pôvod, pochádzali z Egypta, Číny, zo Senegalu či z Nigérie. Vo výrobkoch, ktoré testovali českí odborníci, sa žiadne plesne nenašli a to isté platí o baktérii salmonela.
Škodí im aj praženie na oleji
Arašidy by sa mali pražiť veľmi šetrne, teda pomaly, asi tak ako kvalitná káva. Nenasýtené mastné kyseliny sú citlivé na prepálenie pri pražení. A to nie je všetko. Nešetrná tepelná úprava na oleji vyvoláva nežiaducu reakciu medzi arašidovým proteínom a sacharidom. „Vzniknutý produkt sa správa v tráviacej sústave dráždivo podobne ako akrylamid,“ tvrdí prezident Aliancie výživových poradcov ČR Ivan Mach. Osolenie zasa znehodnotí nutričné prednosti plodov, ktoré obsahujú selén, zinok, B-komplex či vitamín E.
Čo je akrylamid
- vzniká pri tepelnom spracovaní potravín bohatých na škrob
- má neurotoxické a pravdepodobne aj karcinogénne účinky
- Európska komisia nariadila regulovať jeho výskyt v potravinách
Podzemnica olejná
- je asi pol metra vysoká rastlina
- má pôvod v Južnej Amerike
- považuje sa za strukovinu