Na Slovensku si s jeho zdravotným stavom nevedel dať nikto rady a tak sa zo statočnej mamy Alexandry (40) musela stať zo dňa na deň zdravotníčka, ktorá prevrátila všetko hore nohami, len aby našla lekára, ktorý jej synčekovi pomôže.
Keď mal Nathaniel 7 mesiacov, mama Alexandra (40) si všimla, že má vypuklejšie čelo ako jeho rovesníci. „Chodila som k obvodnej doktorke v Trnave, poukazovala na problém, stále sa nič nedialo. Nakoniec sme si vydupali CT vyšetrenie, no aj tak nás pustili domov, že je všetko o.k.,“ hnevá sa mama. Tá podľa svojich slov obvolala všetky možné inštancie, no bezvýsledne. Nakoniec sa dopátrala do motolskej nemocnice v Prahe.
„Keď sme tam prišli, doktorka už od dverí vedela, čo je malému. Synčekovi veľmi rýchlo ako bábätku zrástol lebečný šev a nemal sa mu kde vyvíjať mozog, tak rástol do čela. Po vyšetreniach a dohadovaní sa, kto zaplatí operáciu, ubehlo veľa času a môj syn sa dostal na operáciu, až keď mal 2,5 roka. Táto anomália sa operuje trojmesačným bábätkám,“ hnevá sa mama, ktorá musela prosiť inštitúcie u nás, aby zákrok poisťovňa mohla zaplatiť.
Kolotoč operácií
Jedna 8-hodinová operácia vyšla podľa mamy 360 000 českých korún. Po kontrole ju čakal šok. „Na CT mu zistili, že sú kostičky veľmi od seba vzdialené, pretože mu pri prvej operácii lebku rozobrali na kúsky, aby mu ju remodelovali a dali dostatočný priestor na rast mozgu. Zistili, že jeho stav je zlý a že musia operovať znova,“ vraví.
Nathaniel napokon v Motole absolvoval dve operácie, no aj po nich bolo treba urobiť ďalší zákrok. Oslovila nemocnicu vo Viedni, kde mu museli zase otvoriť hlavičku a dať medzi kostičky biokeramický implantát, ktorý tam má doteraz. Chlapček má napriek zdravotným ťažkostiam jeden sen.
„Chcel by som raz zabehnúť Spartan Race v Amerike,“ usmieva sa. Mama nevie, čo bude ďalej. „Poisťovňa nám schválila liečbu len do konca roka. Od nového roka budem zase bojovať s úradmi, aby nám vedeli zaplatiť liečbu,“ dodáva statočná žena, ktorá okrem Nathanielka vychováva sama ďalšie tri deti, a tak obracia každú korunu.
„Všetky náklady na cestovanie či pomôcky si musíme platiť. Sme bezradní, pretože keby sa čokoľvek teraz synovi stalo, nikto nás na Slovensku neošetrí, lebo to proste nevie. Nepoznajú túto chorobu,“ dodáva. Nový Čas oslovil aj VšZP, no napriek prísľubu svoje vyjadrenie do uzávierky neposlali.
Kraniosynostóza
Ide o predčasne zrastený lebečný šev, vznikajúci v prvých týždňoch a mesiacoch po narodení. Vzhľadom na to, že mozog stále rastie, nájde si cestu sám, a nakoniec dochádza k zmene tvaru mozgu a lebky. Mozog tlačí do čela, ktoré je vypuklejšie.