"Hlboko nás mrzí opätovné zavedenie sankcií Spojenými štátmi, ktoré vyplývajú z ich odstúpenia od Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA)," napísali vo vyhlásení spomínané tri krajiny a EÚ, pričom narážali na ťažko vydobytú, historickú dohodu o iránskom jadrovom programe z roku 2015.
Dohoda, uzavretá medzi svetovými veľmocami a Teheránom po dlhých rokoch namáhavých rokovaní, mala za cieľ obmedziť jadrový potenciál Iránu výmenou za zmiernenie sankcií, pripomenula tlačová agentúra AFP. Avšak prezident USA Donald Trump v máji oznámil, že odstúpi od jadrovej dohody a znovu na krajinu uvalí sankcie. To spôsobilo, že EÚ sa zo všetkých síl snaží ochrániť firmy, ktoré už nadviazali s Iránom obchodné vzťahy.
Členské štáty EÚ v piatkovom vyhlásení dohodu bránili ako "základ pre bezpečnosť Európy, regiónu a celého sveta". "Naším cieľom je ochrániť európskych ekonomických hráčov zapojených do zákonného obchodovania s Iránom," dodali. Európa sa bude takisto snažiť "zachovať fungujúce finančné kanály s Iránom a zaistiť pokračovanie vývozu iránskej ropy a zemného plynu", uvádza sa vo vyhlásení členských krajín EÚ.
Predstavitelia USA v piatok oznámili, že Washington pridáva na svoju iránsku čiernu listinu 700 jednotlivcov a entít a že vyvíja tlak na medzinárodnú bankovú sieť SWIFT, aby vyradila Teherán, keď začnú na budúci týždeň v pondelok platiť tieto rozšírené americké sankcie.
Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vysvetlil, že sankcie majú donútiť Irán splniť 12 stanovených podmienok, ako je ukončenie podpory terorizmu v regióne, ukončenie vojenského pôsobenia v Sýrii či úplné zastavenie vývoja jadrových a balistických rakiet.
EÚ tvrdí, že 12 po sebe nasledujúcich správ od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) ukazuje, že Irán dodržiava podmienky historickej jadrovej dohody z roku 2015.