Maskér Martin Jankovič (38) pre Nový Čas Nedeľa prezradil pikošky, ako účinkujúcich menia na slávne spevácke hviezdy.
Aká bola vaša cesta k tejto profesii?
Vždy ma fascinovali filmové masky a hlavne dianie za kamerou. Asi som mal tú správnu dávku šťastia a nadšenia.
Čo ste vyštudovali? Umeleckého maskéra? A vlastne – treba na to nejakú konkrétnu školu?
Vyštudoval som odbor maskér – parochniar. Ja som sa chcel vždy venovať protetickému mejkapu a efektom a keďže v tej dobe boli pre mňa školy v USA a vo Veľkej Británii finančne nedostupné, tak som nemal inú možnosť ako knihy, videá a internet. Určitý talent a nadanie sú základ, ale ako v každom odbore zvyšok je nadšenie, ochota učiť sa, zdokonaľovať a posúvať sa ďalej.
V šou Tvoja tvár znie povedome meníte hercov, moderátorov, ale aj spevákov na slávne spevácky hviezdy. Ktorá premena je jednoduchšia - zo ženy na muža alebo z muža na ženu?
Každá premena je iná a nedá sa všeobecne povedať, čo je ťažšie, veľa záleží na konkrétnom hercovi. My nedokážeme materiál uberať, vieme iba pridávať, takže ľahšie sa vytvorí niečo „väčšie“ na menšej tvári.
Zmena figúry a tvaru postavy je zase na kostyméroch a chôdza, pohyby a správanie už na samotných účinkujúcich. Vo všeobecnosti - skôr fungujú premeny z menšieho na väčšieho človeka. Opačný proces je nemožný.
Ktorá maska v terajšej sérii vám dala najviac zabrať?
Víťaza v tomto smere nemáme. Všetky doterajšie masky boli podobne náročné a účinkujúci trávili v kresle približne päť hodín.
Ako to dokážu vydržať? Predsa len, sedieť toľko hodín na zadku, to chce veľkú dávku trpezlivosti. Navyše, ak nemôžu rozprávať...
To sa asi musíte opýtať hercov. Sedieť niekoľko hodín v maskérskom kresle a nechať na seba lepiť kusy gumy nie je práve jednoduché a ani príjemné. Ale snažíme sa im celý proces uľahčiť a neobmedzujeme ich až natoľko, aby nemohli rozprávať. To naozaj môžu, koľko len chcú.
Zvyknete ešte tesne pred vystúpením niečo narýchlo opravovať alebo dorábať?
Pred vystúpením sa toho nemá veľa čo pokaziť. Pokiaľ sme niekomu neprilepili nos na bradu (smiech), tak sú to len drobné úpravy. Najviac problémov spôsobí zvyčajne pot po vystúpení.
Aplikácie sú z gumy, takže neprepúšťajú pot a ten sa potom kumuluje pod maskou. Postupom času si však nájde cestu von. Je to, bohužiaľ, súčasť celého procesu a maska proste postupne degraduje.
Aké materiály používate pri premene?
Silikónové aplikácie, parochne, brady, lepidlá, odličovače, farby... Je toho príliš veľa na vymenovanie.
Koľko kilogramov váži pracovný kufor maskéra?
Teraz myslíte ktorý kufor? Zvyčajne ich máme niekoľko. (smiech) Ten najväčší, ktorý nosíme na šou, má skoro 30 kg.
Kto vám pomáha – vlásenkári, krajčíri, vizážisti?
Toto naozaj nie je „one man show“ a je to výsledok spolupráce mnohých profesií a ľudí. Odliatky, modelácie, výrobu a aplikovanie protetických aplikácií na ťažké masky mám na starosti ja s Katkou Horskou. Ostatné premeny, líčenie hercov, parochne, brady a vlasové doplnky má na starosti zase Vladko Wittgruber s tímom kolegov maskérov a zuby dodáva talentovaný dentálny technik Tibor Gyurkovics.
Zmeny figúr a všetky tie úžasné kostýmy účinkujúcich a tanečníkov je zase práca kostýmovej výtvarníčky Ivanky Struhárovej a jej dievčat. Naozaj je to široká škála ľudí a profesií.
Pre porovnanie - koľko trvá modelovanie najjednoduchšej a najzložitejšej masky?
V tejto sérii šou sú náročné všetky a jednoduchú masku sme v podstate nemali. Na kompletnú výrobu každej masky máme šesť dní a na samotné modelácie vychádzajú dva dni, čo je naozaj veľmi málo. Ideálne by bolo desať až štrnásť dní na celý proces.
Ako umelecký maskér ste sa podpísali pod množstvo filmov, napríklad Pokoj v duši alebo Legenda o lietajúcom Cypriánovi. Je to iná práca – film a šou Tvoja tvár znie povedome?
Sú to dva neporovnateľné svety. Film je zvyčajne prevedenie literárneho príbehu na filmové plátno. Maskou pomáhate hercom vytvoriť uveriteľnú postavu a technicky je to úplne iný proces.
Napríklad, keď sa niečo počas záberu nepodarí, tak môžete ísť ešte raz a máte väčšiu kontrolu. Pri šou sa to celé rozbehne a už len dúfate, aby sa tá gumová vec nerozpadla a vydržala až do konca.
Akú najšialenejšiu masku ste robili vo filme?
Tak svojských bolo asi viac, ale celkom pobavila zombia škrtená vlastnými vnútornosťami a zabitá plechovkou.
Zaujímalo by ma, z čoho sa vyrába napríklad krv, ktorá sa používa vo filmoch. Traduje sa, že sa namiesto krvi používa kečup...
Traduje sa všeličo, ale kečup sa naozaj nepoužíva. V dnešnej dobe je veľké množstvo profesionálnych produktov, ktoré vyzerajú vynikajúco na obraze a sú bezpečné. Najbežnejšie sa krv vyrába zo sladidiel a špeciálnych farbív, takže ani diabetici sa nemajú čoho báť. (úsmev)