Odborníci zisťovali, ako rýchlo dokážu vsiaknuť tekutinu, ako dobre ju vedia zadržať a ako zabraňujú jej úniku. Čo zistili? Hlavnou prednosťou plienok má byť schopnosť pohltiť tekutiny. Odborníci v laboratóriu pripravili podmienky verne kopírujúce každodennú záťaž, ktorej sú „jednorazovky“ vystavené. „Iba pre predstavu: ročné dieťa za deň vyprodukuje približne 400 až 500 mililitrov moču. Záťažová skúška teda plienky rozhodne nešetrila,“ hovorí Vanda Jarošová z dTestu.
Najlepšie vo všetkých testoch absorpcie boli dva modely plienok Pampers Active baby-dry (90 ks a 58 ks). Nielenže moč pohlcujú rýchlejšie ako ostatné testované výrobky, ale ešte sa môžu pochváliť nulovým alebo sotva badateľným pretečením. Naopak, najhoršie z modelov, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu, dopadli plienky Bella Panda. „Pomaly absorbujú, hrozí pri nich pretečenie a navyše sme v ich zložení objavili stopové množstvo glyfosátu,“ dodáva Jarošová.
Kvalitu skúšali aj rodičia
Okrem vedcov plienky otestovali aj samotní rodičia. Každú vzorku dostali v bezmennom obale a so svojím dieťaťom ju testovali tri dni a tri noci. Ukázalo sa, že pri praktických skúškach boli v priemere vyššie známky ako pri laboratórnych pokusoch. Pokiaľ ide o víťazov a porazených, sú však takmer zajedno.
Z čoho sa skladajú
- 70 % savé jadro z celulózy alebo z buničiny
- 13 % nepriepustná ochranná fólia
- 10 % priepustná fólia
- 7 % upínacie pásiky a gumičky