Reč je o raritnej cisterne, jedinej svojho druhu na Slovensku, ktorá nesie meno Vojtecha Serényiho, niekdajšieho ministra poľnohospodárstva Rakúsko-Uhorska. Šéf Spolku za rodnú zem Plešivec László Kardos (65) prezradil, že podobné stavby existovali len v Dalmácii. Dômyselná cisterna slúžila na zhromažďovanie dažďovej vody.
Postavili ju na vápencovej, až 400 metrov vysokej planine, ktorá je bohatá na jaskyne a priepasti. Betónová stavba je na mieste akéhosi prírodného lievika, pričom kanálmi do nej stekala voda zo svahov. Pamätníci spomínajú, že keď sa na jar naplnila, vydržala celé leto a pomohla napojiť hovädzí dobytok, ovce i kone.
Po roku 2002 však Slovenský kras vyhlásili za národný park a so zákazom pasenia prišiel aj úpadok cisterny. Aj keď je jediná svojho druhu, pamiatkovo chránená nie je, nemá gazdu a rozpadáva sa. Zmení sa to?
Jedinečná pamiatka
Cisternu dal postaviť minister poľnohospodárstva Rakúsko-Uhorska Vojtech Serényi. Betónovú stavbu dokončili v roku 1913 a stála vtedajších 37-tisíc korún. Cisterna má priemer 16 a hĺbku 4 metre. Udržala až 960-tisíc litrov vody a slúžila na napájanie dobytka. V roku 1915 sa v Berlíne uskutočnila prednáška o tejto cisterne, ktorá bola spojená s premietaním fotografií. Práce na stavbe trvali len pol roka.