Našťastie, v regióne má pokračovateľa, ktorým je Ladislav Hedvigi (51) z Rimavských Zalužian (okr. Rimavská Sobota). Aj keď Ladislav žije neďaleko Kyjatíc, kde hračky vznikli, predtým o nich nepočul. „Som vyučený spojovací technik, no drevo mi učarovalo. Najprv som robil rôzne drevené poličky a potom hračky,“ ozrejmuje šikovný umelec. Inšpiráciu pre svoje výrobky hľadal v knihe Slovenské ľudové hračky, kde objavil práve kyjatické, na ktorých sa mu zapáčila ich geometrická výzdoba.
„Stihol som ešte navštíviť pána Stehlíka, ktorý mi čo-to poukazoval zo svojej výroby. Majstrova manželka mi neskôr darovala aj jeho vzory,“ prezradil Hedvigi. Podľa jeho slov bolo najťažšie vyrobiť si potrebný nástroj pripomínajúci kružidlo, ktorý sa nedá kúpiť a každý majster si ho musí urobiť sám. „Bolo to veľmi náročné. Až po troch rokoch som sa rozhodol svoje diela ukázať na verejnosti,“ vraví umelec.
Okrem hračiek by rád vyrábal aj nábytok s kyjatickým vzorom. „Zatiaľ to mám len ako koníček, vyžiť z toho neviem,“ dodal Ladislav. Mrzí ho, že hračky, ktoré sú európskym a možno aj svetovým unikátom, sú málo spropagované. Umelec sa ich snaží šíriť prostredníctvom Ústredia ľudovej umeleckej výroby a občas aj na jarmokoch.
Kyjatické hračky
Začali ich vyrábať pred vyše 150 rokmi. Drevené figúrky vyrábali majstri najčastejšie z bukového dreva a boli farebné a bohato zdobené. Niektoré boli vysoké aj meter, aby si ich mohli deti vyskúšať. Základom výzdoby sú kruh a elipsa. Kyjatickým hračkám predchádzala výroba nábytku. Hromadná výroba hračiek sa začala okolo roku 1926, no v 60. rokoch zanikla.
Za koľko predáva
Truhlica: od 65 €
Malý koník: od 20 €