Rovnakým ocenením Zväz nemeckých vydavateľov časopisov (VDZ) vyznamenal aj maltskú novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú, ktorá bola podľa všetkého tiež zavraždená kvôli svojej práci.
"Daphne Caruanová Galiziová a Ján Kuciak sa stali nedobrovoľnými mučeníkmi za slobodu slova," povedala novinárka a bojovníčka za ľudské práva Düzen Tekkalová. "Jedno nás spája. Niečo, čo spája všetkých, ktorí sa upísali novinárčine. Pevná vôľa odhaľovať pravdu a pomenovávať ju, pevné presvedčenie, že sloboda slova a tlače patrí k tomu najcennejšiemu, čo máme," podotkla.
Kuciaka, ktorý zahynul ako 27-ročný, a Caruanovú Galiziovú, ktorá zomrela vo veku 53 rokov, v pondelok preplnenému publiku predstavila krátka projekcia. Za oboch novinárov, ktorí sa od stoviek prítomných vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dočkali dlhého potlesku postojačky, 35 centimetrov vysokú a kilogram ťažkú sošku Viktorie prevzali ich najbližší príbuzní.
Vyznamenanie dvojice zavraždených novinárov Merkelová označila za dôležitý signál. "Žiadny z nás, kto sa cíti byť viazaný demokratickými hodnotami a ľudskými právami, nemôže a nesmie prijať, aby sa novinárom nadávalo, vyhrážalo alebo boli dokonca napádaní," zdôraznila. "Krok od ponižujúceho, agresívneho jazyka k násiliu bohužiaľ často nie je až taý veľký," poznamenala tiež.
"Znamená to pre nás veľa a veľa to znamená hlavne pre slobodu tlače," povedal ČTK otec investigatívneho novinára Jozef Kuciak, ktorý do Berlína prišiel so svojou manželkou. "Som hrdý, ale zároveň naštvaný, prečo sa to vôbec muselo stať," poznamenal tiež a dodal, že by oveľa radšej dnes sedel doma. "My by sme radšej chceli byť s našimi deťmi. Blížia sa Vianoce," uviedla aj Zlatica Kušnírová, matka Kuciakovej snúbenice Martiny, ktorú vo februári v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy vrah tiež zastrelil.
Jozef Kuciak tiež vyjadril presvedčenie, že sa po tragédii niečo v slovenskej spoločnosti pohlo. "Keď si vezmeme tie námestia a ľudí, ktorí sa postavili za správnu vec. Neboli sme na to sami," uviedol k dobe, kedy v uliciach slovenských miest protestovali pravidelne desaťtisíce ľudí, čo viedlo aj k rezignácii premiéra Roberta Fica. Je podľa neho ale jasné, že časom opadne akákoľvek eufória. "Máme taký pocit, že niektorí ľudia už chcú, aby sa na to zabudlo," mieni Kuciakov otec. Zlatica Kušnírová, ktorá je nespokojná s reakciou slovenských politikov, zase zdôraznila, že je dôležité, aby sa našiel aj objednávateľ vraždy.
Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú obvinení štyria ľudia. Podľa polície ide o vykonávateľa nájomnej vraždy Tomáša Szabóa, druhotnú objednavateľku zločinu Alenu Zsuzsovú, vodiča, ktorý Szabóa viezol, Miroslava Marčeka a sprostredkovateľa Zoltána Andruskóa. Vraždu novinára si podľa nepotvrdených informácií slovenských médií objednal podnikateľ Marian Kočner, ktorému sa Kuciak tiež venoval.
Popri dvojici novinárov, ktorí sa stali symbolom tlaku, pod ktorý sa v niektorých európskych krajinách dostala sloboda tlače, bola v pondelok vyznamenaná aj kancelárka Merkelová. Takzvanú "Čestnú Viktóriu" dostala za svoj prínos k zlepšeniu obrazu Nemcov doma aj v zahraničí.
Zlatú Viktóriu v kategórii sloboda tlače získali v uplynulých dvoch rokoch Insáfa Hajdarová, bojovníčka za slobodu tlače a manželka väzneného saudského blogera Raífa Badávího, a bývalý šéfredaktor tureckého denníka Cumhuriyet Can Dundar, ktorý pred režimom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana utiekol do Nemecka.