Nový Čas a motoristický magazín AUTO BILD vám poradia, ako by ste zimné plášte mali správne používať.
1. Obujte skôr než napadne sneh
Na zimné podmienky musí byť auto pripravené vopred. Podľa zákona musíte mať zimné gumy, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu alebo ľadu. Objednávať sa v servise na prezutie v momente, keď napadne sneh, je teda príliš neskoro. AUTO BILD odporúča prezuť gumy už teraz, v jesenných mesiacoch.
2. Oteplenie vám plášte nezničí
Zimné pneumatiky sú síce vyrobené z mäkších zmesí a najlepšie vlastnosti majú pri teplotách nižších ako 7 °C, neznamená to však, že by vás ohrozili pri krátkodobom oteplení. Výrazný rozdiel v brzdnej dráhe či opotrebení gúm by ste zaznamenali pri dlhodobom používaní vo vysokých, až letných teplotách.
3. Majte dezén aspoň 4 milimetre
Na Slovensku platí, že zimné pneumatiky majú mať dezén hlboký minimálne 3 mm. Záťažové testy však ukazujú, že to nie vždy stačí. Aby sa zimná guma dostatočne kvalitne vysporiadala so snehovou nádielkou, mala by mať dezén hlboký aspoň 4 mm. Myslite na to najmä vtedy, ak ste v oblasti, kde často sneží.
4. Zimné gumy na všetky kolesá
Niektorí motoristi v snahe ušetriť, dávajú zimné plášte len na hnanú nápravu, čo je u nás najčastejšie predná. To síce zaručí na snehu prijateľnú trakciu, ale fatálne zníži stabilitu auta. V zákrute vám potom nepomôže ani stabilizačný systém, ak sa začne nekontrolovane šmýkať zadná časť vozidla.
5. Staré pneumatiky nepoužívajte
Staré zimné gumy nie sú bezpečné. Z testov rakúskeho auto-moto klubu ÖAMTC vyplynulo, že už 6- až 7-ročné plášte, hoci málo jazdené a vizuálne pôsobiace dobre, nemusia byť bezpečné. Pozrite si pri kúpe plášťov detailne štvormiestne číslo DOT, ktoré napríklad pri čísle 2716 hovorí o tom, že guma bola vyrobená v 27. týždni roku 2016.
6. Pri kúpe porovnávajte cenu
V súčasnej dobe je ponuka zimných plášťov bohatá, odporúčame preto porovnávať ceny u viacerých predajcov. Na jednom plášti môžete ušetriť aj desiatky eur. V každej lepšej predajni je navyše možný aj ich nákup na splátky. Najvýhodnejšie ponuky nájdete s najväčšou pravdepodobnosťou na internete. Tu vyberajte u overených predajcov.
7. Uskladnite letné gumy správne
Plášte, ktoré nie sú na diskoch, položte nastojato a približne raz mesačne ich jemne pootočte. Ak máte zimné gumy na diskoch, zaveste ich na háky, druhou možnosťou je, položiť ich na seba naležato. Letné pneumatiky označte, aby ste ich po zime mohli namontovať na to isté koleso, na ktorom boli jazdené.
8. Pravidelne kontrolujte tlak
Najdôležitejšia rada na záver – najlepšie pneumatiky ochráni správny tlak. Jeho dlhodobejší pokles totiž extrémne zaťažuje bočnice a môže viesť až k zničeniu plášťa. Nízka hodnota sa tiež prejaví dlhšou brzdnou dráhou a vyššou spotrebou paliva. Tlak by sa preto mal kontrolovať pravidelne a vždy pred dlhšou cestou. Údaje nájdete na vnútri viečka nádrže či na dverách.
Viac v novom AutoBilde
Ďalšie zaujímavé témy, ako napríklad exkluzívne odhalenie všetkých informácií o novom bestselleri Volkswagen T-Cross prináša najnovšie vydanie magazínu AUTO BILD. V časopise nájdete tiež detailný prehľad 11 dostupných SUV, ktoré sa ozaj oplatia kúpiť, aj s tipmi na reálne najlepšie motory a výbavy. Okrem toho si v najnovšom AUTO BILDE môžete prečítať najväčší test až 51 zimných pneumatík, v ktorom prekvapivo zabodovali lacné matadorky, ale až polovica iných gúm zlyhala v brzdnej dráhe. Lacné, ale svižné v zákrutách? Len v novembrovom vydaní vášho motoristického časopisu prinášame porovnanie troch lacných, ale športovo jazdiacich modelov.