Prokuratúra, ktorá žiadala pre obžalovaného 20-ročný trest väzenia, už avizovala odvolanie, takže rozsudok prvostupňového súdu nenadobudol právoplatnosť. Informovali o tom tamojšie médiá, ako aj tlačová agentúra APA.
Podľa nich sa diskusia o eutanázii v krajine rozvinula už v roku 2015, keď vyšlo najavo, že lekár o rok skôr mal pomôcť k úmrtiu 83-ročnému pacientovi, ktorý ležal v nemocnici po mozgovej príhode v bezvedomí. Keďže však zosnulého pochovali po kremácii, súdna pitva, ani preukázanie týchto podozrení neboli možné. Okruh podozrivých prípadov sa však neskôr rozšíril až na sedem z obdobia rokov 2012-2014.
Neurológa pôvodne obžalovali zo šesťnásobnej vraždy, ale aj zo zneužitia liečiv, ilegálneho zhotovovania videozáznamov umierajúcich pacientov a falšovania potvrdení o vlastnej práceneschopnosti. Žaloba z vraždy v dvoch prípadoch sa však neskôr pre nedostatok dôkazov ukázala ako neudržateľná, v ďalších štyroch sa zmiernila z vraždy na zabitie.
Obžalovaný lekár však opakovane zdôrazňoval svoju nevinu. Počas procesu vypočuli viac ako 100 svedkov, vyhotovili viacero znaleckých posudkov z oblasti psychológie.
Súd sa napokon pri vynesení oslobodzujúceho verdiktu v značnej miere opieral o jeden z nich, ktorého autorom bol rakúsky expert Wolfgang Kroll. Sudca navyše pri zdôvodnení podčiarkol, že v žiadnom z inkriminovaných prípadov sa nedala jednoznačne určiť príčina úmrtia, pretože sa rezignovalo na súdnu pitvu a pochovaniu zosnulých predchádzala kremácia.