Najslávnejší parník zmizol pod hladinou Atlantického oceána v roku 1912 a ani po viac ako sto rokoch neprestáva fascinovať. Manažérka považskobystrickej rodinnej firmy zbiera artefakty a repliky spojené s „nepotopiteľným“ plavidlom od svojich piatich rokov. Jej život zmenila obyčajná fotka v novinách. Dada vlastní vo svojej zbierke stovky vzácnych exponátov. „Mala som 5 rokov, keď som uvidela fotku Titanicu v novinách. Ten obrázok ma fascinoval a odvtedy milujem všetko, čo s Titanicom súvisí,“ vraví Dada.
Vášeň, s akou sa o legendárnu loď zaujíma už 25 rokov, ju katapultovala na majiteľku najväčšej zbierky predmetov o Titanicu v strednej Európe. V tomto čase sú niektoré jej veci na svetovej putovnej výstave v Brne. Viacero artefaktov sa Slovenke podarilo získať takmer zadarmo. „Kúsok podlahy z kresliarne, kde vznikal prvý návrh Titanicu, som získala za poštovné, aj na viacero iných vecí som mala šťastie,“ prezradila nadšená zberateľka, ktorá spolu s autorom myšlienky Čechom Ondřejom Vrkočom a vplyvnými investormi pracuje na stavbe nového Titanicu za 18 miliárd českých korún (takmer 700 miliónov €).
S ním by chceli na 111. výročie vyplávania Titanicu (10. 4. 2023) vyjsť na more. „Loď ponesie meno Titaniic, máme ho celosvetovo patentované,“ vysvetlila Dada, ktorá sa, mimochodom, narodila v rovnaký deň ako jediná dcéra hlavného konštruktéra Titanicu Thomasa Andrewsa – 27. novembra.
Legendárny parník
- Titanic bola luxusná zaoceánska loď
- Mal prevážať cestujúcich a poštu medzi
Európou a Severnou Amerikou
- Kapacita lode: 2 453 až 2 603 cestujúcich
- Dĺžka: 269 m
- Začiatok stavby: 31. marca 1909
- Uvedená do služby: 10. apríla 1912
- Hmotnosť: 52 310 ton
- Miesto postavenia: Belfast, Severné Írsko
- Potopenie lode 14. - 15. 4. 1912
- Vrak lode je v hĺbke 3 821 m pod hladinou mora