Alarmujúce zistenia priniesla takmer ročná drina v teréne. Študentka Natália od septembra 2017 do augusta tohto roka pozbierala v troch mestských častiach Košíc - Staré Mesto, Juh a Ťahanovce - spolu 1 530 vzoriek psích exkrementov. Sústredila sa najmä na lokality v okolí škôl a ihrísk. „Práve deti a osoby s oslabenou imunitou sú najzraniteľnejšie pri kontakte so psími výkalmi. S hrôzou sme zistili, že infikované vzorky sme našli aj vo vnútri oplotených detských ihrísk,“ povedala Natália.
Laboratórne testy ukázali, že mnoho vzoriek zo sídlisk obsahovalo vajíčka pásomníc a škrkaviek, ktoré sú prenosné aj na človeka. „Po konfrontácii s hygienikmi sme tiež zistili, že v Košiciach máme takmer dvojnásobne vyššiu koncentráciu vajíčok pásomníc v porovnaní s celoslovenským priemerom,“ uviedla študentka. Z jej zistení vyplýva, že psičkári nielen nezberajú výkaly po svojich miláčikoch, ale ani ich pravidelne neodčervujú.
Na prítomné nebezpečenstvo chcela Natália v spolupráci s vedením školy upozorniť aj verejnosť vyvesením informačných plagátov pri detských ihriskách. V Správe mestskej zelene v Košiciach, ktorá sa o plochy stará, s myšlienkou nepochodila. „Tvrdia, že na zverených detských ihriskách si riadne plnia svoje povinnosti prevádzkovateľa a s naším návrhom o vylepenie plagátov nesúhlasia,“ skonštatovala Natália.
Riziká pri kontakte so psom
Najčastejšie prenosná choroba zo psa na človeka je toxokaróza. Ak s ním človek príde do kontaktu a požije zrelé vajíčko s infekčnými larvami, dostanú sa do ľudských orgánov a svalov, ktoré potom poškodzujú. Ak sa dostanú do oka, dokážu spôsobiť oslepnutie.
Výsledky testov
Staré Mesto
Počet vzoriek 510
Počet infikovaných 52
Košice-Juh
Počet vzoriek 510
Počet infikovaných 82
Ťahanovce
Počet vzoriek 510
Počet infikovaných 72