Vyhlásil do v utorok v mexickej metropole šéf vládnej komisie pre národnú bezpečnosť Renato Sales. V diskusii so študentmi na univerzite Sales podľa miestnych médií tiež vyzval Washington k prísnejšej regulácii držania zbraní a k spolupráci v boji proti ich pašovaniu.
"Spojené štáty nás žiadajú, aby sme podporili ich migračnú politiku, a my ich žiadame, aby upravili svoju politiku držania zbraní. Paradoxne je tam oveľa jednoduchšie kúpiť si dlhú zbraň ako sirup na kašeľ, na sirup potrebujete predpis od doktora, na zbraň nič," uviedol šéf úradu pre bezpečnosť Sales.
Sales tiež povedal, že v USA je viac zbraní ako obyvateľov. "Väčšina z týchto viac ako 300 000 zbraní je sústredená v pohraničných štátoch s Mexikom - v Kalifornii, Arizone, Novom Mexiku a hlavne v Texase," uviedol Sales. To podľa neho tiež prispelo k nárastu počtu vrážd v Mexiku.
Podľa mexického štatistického úradu bolo vlani v Mexiku zavraždených rekordných 31 174 ľudí, čo je o 6615 viac ako v roku 2016. Väčšina obetí bola zastrelená.
Politiku držania zbraní v USA kritizovala na prednáške na Mexickej národnej autonómnej univerzite (UNAM) aj zástupkyňa generálneho prokurátora pre ľudské práva a prevenciu zločinu Sara Herreríasová.
Za sprísnenie regulácie predaja zbraní sa tento rok v Spojených štátoch uskutočnila séria demonštrácií. Masové protesty zorganizovali na jar študenti po ďalšom masakri so strelnou zbraňou, vtedy strelec na strednej škole v meste Parkland na Floride zabil 17 ľudí.
Právo na držanie zbraní zaručuje Američanom ústava. Proti sprísneniu regulácie držania zbraní vystupuje v krajine mocná zbrojárska lobby Národnej asociácii držiteľov zbraní (NRA) a proti je aj americký prezident Donald Trump.