Na Slovensku v tejto súvislosti rezonuje téma zálohovania plastových fliaš. Aké zmeny nás čakajú? Zákaz sa týka napríklad jednorazového plastového riadu či obalov na jedlo. Tieto jednorazové riady sa dajú vyrobiť z prírodných materiálov, ktoré sa v prírode pomerne rýchlo rozkladajú.
Na Slovensku jeden veľkoobchodný reťazec už dlhšie predáva taniere aj príbory vyrobené zo pšeničných otrúb. Plastové fľaše budeme zrejme na Slovensku v najbližších rokoch zálohovať a recyklovať.
Čiastočne povolené
Obaly na jedlo
Čo sa zmení: Zvýši sa dôraz na recykláciu.
Nafukovacie balóny a tyčky na balóny
Čo sa zmení: Tyčky budú musieť byť na viac použití, u balónov sa zlepšia možnosti recyklácie
Cigaretové ohorky
Čo sa zmení: Zosilnie tlak na používanie odpadkových košov.
Igelitové tašky
Čo sa zmení: Rozšíri sa ponuka ekologických a papierových tašiek.
Obaly od cukríkov a čipsov
Čo sa zmení: Výrobcovia sa zrejme pokúsia začať používať iné materiály na výrobu.
Vlhčené utierky a kúpeľňové potreby
Čo sa zmení: Zvýši sa ponuka prírodných hubiek a špongií.
Úplne zakázané
Podobe, v akej tieto výrobky poznáme dnes, je koniec. Výrobcovia pravdepodobne zvolia na ich výrobu ekologický materiál
Plastový príbor
Čím ho nahradiť: najjednoduchšie bude používať klasický príbor
Vatové tyčinky do uší
Hoci odborníci zvyknú tvrdiť, že takéto čistenie uší je nedostatočné, ba dokonca nezdravé, väčšina z nás si život bez týchlo malých pomocníkov nevie predstaviť.
Čím ich nahradiť: ušný sprej z lekárne
Plastové poháre a slamky
Na trhu je veľa výrobcov ponúkajúcich štýlové cestovné poháre a dnešné kaviarne si už aj pomaly zvykajú a ochotne vyhovejú, ak zákazník požiada o kávu do vlastného pohára.
Čím ich nahradiť: kúpte si vlastný cestovný hrnček a noste ho stále so sebou
Budeme zálohovať PET fľaše a plechovky?
László Sólymos, minister životného prostredia SR
Chceme, aby Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe. Ročne sa na slovenský trh uvedie približne miliarda PET fliaš. Po zavedení zálohovania sa vyzbiera viac ako 90 %. Zálohovanie prinesie úspory pri čistení ulíc a prírody, zníži náklady na skládky a vytvorí odhadom 300 pracovných miest.
Firmy dostanú podporu
Ak sa chcú firmy na trhu udržať, budú musieť investovať do recyklovaných a kompostovaných obalov. Európska komisia však plánuje poskytnúť podporu postihnutým firmám. „Na inovácie v tomto smere vyčlení Únia 100 miliónov eur, ktorými bude financovať rozvoj recyklovateľných plastových materiálov,“ hovorí Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.
Koľko to bude stáť?
Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky
Zavedenie zálohovania si bude vyžadovať vstupné investície približne na úrovni 80 miliónov eur, pričom najväčšiu časť predstavujú náklady na nákup a servis strojov, ktoré budú prijímať plechovky a plastové fľaše. Množstvo vyzbieraných PET fliaš tak stúpne z aktuálnych 60 % na 90 - 95 %.
Plastové fľaše
Zvýši sa dôraz na ich recyklovateľnosť. „Aktuálnou témou na ministerstve je aj zálohovanie plastových fliaš, keďže práve znečistenie plastovými fľašami je na Slovensku veľmi viditeľné. V súčasnosti analyzujeme, aký dosah by takéto opatrenie malo na trh,“ hovorí Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva zdravotníctva SR.
Čo sa zmení: Budú sa pravdepodobne zálohovať sumou 12 centov za PET fľašu.
Plechovky
Hoci nie sú z plastu, ich negatívny dopad na životné prostredie je veľký. Ministerstvo životného prostredia rieši problém recyklácie v jednom balíku spolu s PET fľašami.
Čo sa zmení: Budú sa pravdepodobne zálohovať sumou 10 centov za plechovku.