Hlava Spojených štátov posilnila základňu republikánov v Senáte, no prišla o väčšinu v Snemovni reprezentantov. Čo pre Trumpa tento fakt znamená a ako to ovplyvní jeho ďalšie vládnutie? Voľby v polovici volebného obdobia vždy ukážu náladu v americkej spoločnosti. Práve tieto sa tak stali akýmsi neoficiálnym referendom o Trumpovi.
Kým demokrati si polepšili v dolnej komore - Snemovni reprezentantov o viac ako dve desiatky kresiel, vďaka čomu prelomili 8-ročnú nadvládu Trumpových republikánskych podporovateľov, republikáni, naopak, mierne posilnili v hornej komore - Senáte.
„Voľby do Snemovne lepšie kopírujú aktuálnu voličskú náladu, pretože sa každé dva roky mení počet všetkých jej členov, zatiaľ čo v Senáte sa volí iba tretina. V tomto volebnom cykle sa do Senátu volilo v štátoch, kde republikáni tradične dominujú, čiže ani nebol predpoklad, že by demokrati mohli výrazne posilniť,“ vysvetľuje Branislav Kováčik, dekan Fakulty politických vied na UMB v Banskej Bystrici.
Výhra demokratov v Snemovni podľa Kováčika znamená, že Trumpovi odporcovia získali moc vyšetrovať prezidenta a prispieť k vytváraniu politickej agendy v krajine na nasledujúce dva roky, pretože zástupcovia Snemovne v prípade obžaloby prezidenta vystupujú ako žalobcovia, kým členovia Senátu sú v pozícii sudcov.
„Bolo by to však veľmi komplikované a v súčasnom zložení Senátu ani nepredpokladám, že by mohol byť Trump odvolaný,“ dodáva Kováčik. V americkom volebnom systéme navyše platí, že demokrati a republikáni nehlasujú vždy po straníckej linke. „Je možné, že by niektorí zahlasovali podľa vlastnej vôle a prezidenta podržali,“ hovorí šéf fakulty.
Demokrati mu sťažia vládu
Pre Trumpa výsledok volieb znamená skôr ťažšie presadzovanie svojich návrhov zákonov než hrozbu straty úradu. „Návrh zákona musí prejsť v identickom znení v oboch komorách. To znamená, že ak neprejde napríklad v Snemovni reprezentantov, tak je jedno, že prejde v Senáte. Na druhej strane Trump často využíva výkonné príkazy, ktoré majú charakter zákona, a tým komory obchádza.
Tie však môže kedykoľvek zrušiť súd, čo sa Trumpovi už stalo,“ pripomína Kováčik. V praxi to znamená, že Trump môže výkonným príkazom síce nariadiť napríklad výstavbu sľubovaného múru medzi Mexikom a USA, no nemôže nimi zvýšiť dane. Samotný prezident Trump na twitteri komentoval výsledky utorkových volieb ako „ohromný úspech“. Súčasnej líderke demokratov Nancy Pelosiovej pogratuloval.
Demokrati nevyhrali tak presvedčivo
Petr Boháček, analytik z českej Asociácie pre medzinárodné otázky
Demokratom sa osvedčili stratégie cielené na stredových a konzervatívnych voličov a ukázali, že môžu ohroziť republikánov aj v ich tradičných južanských baštách. Vysoká volebná účasť a mobilizácia žien boli rozhodne súčasťou úspechu demokratov.
V oblasti domácej politiky môžeme očakávať, že bez väčšiny v Snemovni reprezentantov bude Donald Trump viac závisieť od hľadania kompromisu alebo prijímania prezidentských direktív. Ak prezident pocíti tlak zo strany vyšetrovania svojho prepojenia s Ruskom, môže sa stať, že sa bude snažiť spojiť s demokratmi v Snemovni, ktorá spúšťa proces odvolávania prezidenta.