Vo štvrtok to oznámila mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI). Vyvoláva to obavy, že šiitskí povstalci, známi ako húsíovia, plánujú využiť pacientov v nemocnici v Hudajde ako ľudské štíty a odvrátiť tak nálety koalície.
AI vyzvala bojujúce strany v Jemene, aby chránili civilistov. Koalícia, vedená Saudskou Arábiou a podporovaná Spojenými štátmi, sa do veľkej miery spolieha na vzdušné sily a pri náletoch počas takmer štyri roky trvajúcej vojny usmrtila už množstvo civilistov, pripomenula tlačová agentúra AP.
Samáh Hadídová z AI uviedla, že prítomnosť húsíov na streche nemocnice "je porušením medzinárodného humanitárneho práva, ale toto porušenie neznamená, že nemocnica, pacienti a zdravotnícky personál sú pre koalíciu zákonnými terčmi".
Prístavné mesto Hudajda je kľúčové pre prísun humanitárnej pomoci a v závere konfliktu v krajine by tam mohli uviaznuť až státisíce civilistov. V posledných dňoch v jeho okolí dochádza k opätovným bojom medzi vládnymi jednotkami a vzbúrencami.
Hudajda je teda dôležitým prístavom, kadiaľ prúdi do Jemenu humanitárna pomoc. Pod kontrolou húsíov je od roku 2014, keď títo šiitskí vzbúrenci obsadili aj hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu. Ich postup donútil v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden - dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.
OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie rozsiahleho hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.