Trudeau predniesol toto ospravedlnenie v parlamente, kde bolo prítomných aj niekoľko bývalých cestujúcich z lode St. Louis.
Kanadský premiér vyjadril nádej, že jeho ospravedlnenie v mene kanadskej vlády povedie k objasneniu "tejto bolestivej kapitoly našich dejín a zabezpečí, aby sa to už nikdy nezopakovalo". Zdôraznil, že "antisemitizmus, xenofóbia a nenávisť nemajú miesto v tejto krajine ani na tomto svete".
Loďou St. Louis sa v máji 1939 dostalo vyše 900 židovských utečencov z Nemecka na Kubu, kde plánovali v bezpečí čakať na americké víza. Kuba, niekoľko ďalších latinskoamerických krajín, Spojené štáty a Kanada však týchto židovských utečencov odmietli prijať a loď sa vrátila do Európy.
Cestujúcich potom prijali Británia, Francúzsko, Belgicko a Holandsko. O rok neskôr, keď Nemecko obsadilo Belgicko, Francúzsko a Holandsko, však 254 bývalých cestujúcich z lode St. Louis deportovali do koncentračných táborov.
Trudeau poznamenal, že v rokoch 1933-45 Kanada v porovnaní s ostatnými štátmi koalície prijala najmenej židov utekajúcich pred represáliami v Európe. Z tých, ktorých akceptovala, asi 7000 internovala ako vojnových zajatcov spolu s Nemcami zajatými na bojiskách druhej svetovej vojny.
Na margo postupu vtedajšej kanadskej vlády Trudeau uviedol: "Mali by sme sa hanbiť za prípad St. Louis a za zlé zaobchádzanie so Židmi pred druhou svetovou vojnou, počas i po nej".
Kanadský premiér vo svojom prejave spomenul aj blížiace sa 80. výročie tzv. Krištáľovej noci - veľkého pogromu proti Židom, ktorý je považovaný aj za predzvesť holokaustu. Zmienil sa aj o nedávnej streľbe v synagóge v Pittsburghu a uviedol, že tento i ďalšie útoky proti židovskej komunite svedčia o "práci, ktorú máme pred sebou". "Musíme sa postaviť proti všetkým xenofóbnym a antisemitským postojom a nenávisti vo všetkých ich podobách," zdôraznil kanadský premiér.