Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
Video

Erik spojil dve netradičné povolania: Šikovný rezbár predáva cukrovú vatu

Okrem cukru sa hrá s drevom! Šikovný cukrár dokáže ulahodiť nielen maškrtným jazýčkom, ale aj oku. Erik Trella (33) zo Somotora pri Trebišove je totiž majstrom vo dvoch remeslách.

Z nepoddajného dreva dokáže šikovnými rukami vytesať všakovaké diela. Rezbár sa špecializuje najmä na betlehemy, no tematiku spojenú s tromi kráľmi nedávno obohatil o novinku - archanjela Michaela s dymiacim drakom.

Hoci posledné dielo zemplínskeho cukrára a teraz už aj rezbára ešte nie je celkom hotové, jeho autor sa už teší na výsledok. „Drevo ešte musí trošičku preschnúť, ale nemalo by to dlho trvať. Hlava draka, ktorého spútal archanjel, dokonca dymí, takže efekt je o to väčší a krajší,“ teší sa Erik Trella. Archanjela s drakom vyrezal z orechového dreva. Hmotnosť súsošia odhaduje až na 300 kilogramov. Práca však umelcovi napriek veľkej hmotnosti nezabrala veľa dní.

Otvoriť galériu

„Iba niekoľko dní, a hoci ja mám aj svoju domácu výstavku vo vlastnom ateliéri, archanjel s drakom sa presunú do podzemia opálových baní pri Prešove a tam budú vítať návštevníkov. Ak ma kopne múza a nájdem inšpiráciu, možno pribudnú aj ďalšie časti,“ netají rezbár, ktorý stále pokračuje v rodinnej tradícii výroby cukrovej vaty.

 

„Živí ma zatiaľ vata, no rezbárstvu sa venujem poloprofesionálne,“povedal Erik. A čím sú si jeho dva koníčky blízke? „Spoločného veľa nemajú, skôr sa vhodne dopĺňajú. Kým cukrová vata ulahodí chuti, umenie práce s drevom zase duši,“ uzavrel rezbár, pre ktorého je rezbárstvo koníčkom.

Biblická inšpirácia

„A povstal boj na nebi. Michal a jeho anjeli bojovali proti drakovi; i drak a jeho anjeli bojovali, ale nevydržali, v nebi pre nich nebolo už miesta. Veľký drak, starý had, nazývaný diablom a satanom, zvodca celého sveta, zvrhnutý bol na zem a jeho anjeli s ním,“ pasáž z Biblie, ktorá inšpirovala Erika. 

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Zdeněk Kovář, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Andrej Kozarev (v strede) bol blízkym spolupracovníkom niekdajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina (vľavo).
Jeľcinovho ministra zahraničia označili za agenta: Reakcia diplomata stojí za to!
Cropped image of people toasting drinking glasses. Friends are celebrating and enjoying at bar. They are spending leisure time in restaurant.
Ak siahnete po poháriku, čítajte: Toto množstvo alkoholu zvyšuje riziko DEMENCIE!
Ruský prezident Vladimir Putin
Putin ohlásil megainvestíciu do zbrojenia: Z tej sumy sa vám zatočí hlava!
Lietadlo sa zrútilo priamo na diaľnicu.
Hrozivá nehoda lietadla na Floride: Stroj sa zrútil priamo na diaľnicu, nik neprežil
Slovenský MMA bojovník Attila Végh schytal veľké množstvo kritiky.
Foto
Attila Végh vybuchol po falošnom zrušení zápasu s Vémolom: Celé je to otočené proti mne!
Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Orbán rokoval s Erdoganom: Maďari chcú dodávky energií južnou trasou
„Dobrý“ cholesterol môže ochrániť mozog
7 SUPERPOTRAVÍN, za ktoré Vám MOZOG poďakuje: Choroby nemajú šancu! TOTO musíte mať v jedálničku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zelenskyj potvrdil čínskych vojakov na fronte: Rusko sa tým snaží o jednu vec...
Heavy Rain
Katastrofálne počasie v Indii a Nepále: O život prišlo vyše sto ľudí! Ďalšie predpovede neveštia nič dobré
Brazílsky exprezident Jair Bolsonaro
Ťažkosti niekdajšieho prvého muža Brazílie: Hospitalizácia! Čo sa s exprezidentom deje?
Tapinoma magnum attack a dead earthworm to devour it
Agresívny druh mravca nesie so sebou SKAZU: Objavil sa v týchto častiach Európy!
ilustračné foto.
OBĽÚBENÁ aerolinka prezradila tajný trik: Na tento typ KUFROV zabudnite! Ako predísť STRATE?