Ten ju z ničoho nič dal utajiť po tom, čo sa o ňu začali zaujímať médiá. Až po tlaku verejnosti a po mesiaci dohadov Danko uviedol, že svoju prácu zverejní. Nový Čas navštívil knižnicu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Kuriózne bolo, že prácu nám síce ukázali, avšak riaditeľka inštitúcie nepovolila fotografie samotného obsahu.
Danko pôvodne obhajoval utajovanie svojej študijnej práce aj tým, aby sa s ňou nemanipulovalo, či tým, aby nebola zneužitá na politický boj. Od svojich vysvetlení ustúpil až po tom, čo opozícia zvolala schôdzu na jeho odvolanie z čela parlamentu. Danko povedal, že jeho rigorózka bude sprístupnená v štandardnom režime ako ostatné práce. „Dnes si môže ktokoľvek čokoľvek vymyslieť, šíriť klamstvá a vyviazne bez trestu. Zatiaľ čo mne to mohlo zničiť kariéru,“ posťažoval sa Danko.
Uznávaný expert na písanie záverečných prác Dušan Katuščák hovorí, že zvyčajne to závisí od knižničného poriadku. „Podľa mňa to však nie je bežné. Malo by to byť možné. Oni môžu obmedziť počet strán, väčšinou to býva limitované na desať strán. Ale bežne sa v knižnici môžu robiť kópie. Ak je tam napísané, že v žiadnom prípade, tak je to ich vnútorný predpis, na ktorý majú právo, ale to sa nerobí,“ vysvetľuje Katuščák.
Pripomína, že robiť si kópie je možné aj v národnej knižnici a nemalo by sa to stávať iba v prípade vzácnych tlačovín, ktoré by sa mohli poškodiť. „Oni by mali dokonca na požiadanie sami urobiť kópie práce. V zásade je možné poskytovať v knižniciach kópie dokumentov, ktoré knižnica má. Rigorózna práca nie je nič iné ako ostatné knihy alebo časopisy, z ktorých sa robia kópie bežne,“ dodal Katuščák.
V knižničnom poriadku sme nenašli informáciu o fotografovaní či robení kópií prác. Píše sa tam, že „vyhľadané informácie si používateľ môže uložiť na USB kľúč, vytlačiť alebo odoslať e-mailom v súlade so zákonom o autorských právach“. Na univerzite v októbri utajili aj ďalšiu prácu s rovnakým názvom, ako má Dankova. Ide o právnika Daniela Pisáka, ktorý tvrdí, že chce predísť protizákonnému nakladaniu s ňou.
- pôvodne študoval v Bratislave a rigoróznu prácu odišiel robiť do Banskej Bystrice
- tam v roku 2000 odovzdal rigoróznu prácu s názvom Verejná správa a charakteristické črty
- utajiť pred verejnosťou ju dal po záujme médií
- tvrdí, že jedna práca mu zmizla, druhá bola zaregistrovaná pod menom Juraj Danko
- po mesiaci ju povolil pracovníkom UMB ukázať
- práca s rovnakým názvom a rovnakým počtom strán bola rok predtým urobená aj na Univerzite Komenského - tá sa stratila