Zoo ich vybuduje v rámci projektu Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy, ktorého je partnerom. "Celkovým cieľom projektu je zachovať priaznivý stav medveďa hnedého a vlka v alpskom bioregióne, zároveň dosiahnuť priaznivý stav u vlka v panónskom bioregióne a rysa ostrovida na celom Slovensku, a to prostredníctvom realizácie aktivít zo schválených programov starostlivosti," načrtla hovorkyňa bojnickej zoo Simona Kubičková.
Národná zoologická záhrada v Bojniciach podľa nej v rámci projektu vybuduje karanténnu, respektíve rehabilitačnú stanicu pre rysa ostrovida v jej areáli a takisto karanténnu, respektíve rehabilitačnú stanicu pre medveďa hnedého. "V oboch prípadoch je cieľom rehabilitácia a chov v podmienkach ex situ (mimo prirodzeného prostredia druhu). Rovnako výstupom bude aj štúdia posúdenia úspešnosti prežitia v podmienkach in situ (v miestach prirodzeného výskytu), prípadne translokácia do iných štátov," doplnila.
Bojnická zoologická záhrada má rehabilitačnú stanicu, do ktorej sa najčastejšie dostávajú zranené živočíchy z voľnej prírody ako sovy a dravce, ale takisto má vybudované priestory aj pre rysa ostrovida alebo rysa karpatského. "Tieto využívame na rehabilitáciu rysov, z ktorých niektoré boli vypustené do Falckého lesa v Nemecku v rámci projektu LIFE," pripomenula Kubičková. Zoo má i záchytné centrum CITES, ktoré funguje v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní a dostávajú sa tam zaistené zvieratá z nelegálnych chovov či v rámci pašeráctva. Zostávajú tam dovtedy, kým sa prípady v súvislosti s nimi nevyšetria.