V televíznom prejave venovanom výročiu zosadenia komunistického vodcu Todora Živkova Radev podľa agentúry AFP vyhlásil, že sloboda slova, ktorú Bulhari pred 29 rokmi získali, je "už len spomienkou". Dodal, že sú tým ohrozené základy demokracie.
V súvislosti s tým Radev podrobil ostrej kritike konzervatívnu vládu premiéra Bojka Borisova, ktorý bol za uplynulých desať rokov trikrát na čele bulharských vlád.
Médiá sa podľa Radeva vzdali svojej úlohy kontrolovať."Profesionálne štandardy médií sa znížili a v dôsledku toho aj dôvera občanov k informáciám, ktoré dostávajú. Pluralita je umlčaná propagandou. Slobodné myslenie sa tresce," povedal prezident v prejave odvysielanom televíziou BNT.
Bulharsko je na 111. mieste v rebríčku slobody tlače vo svete, ktorý vypracúva mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Ide o najhoršie skóre spomedzi členských štátov EÚ.
"Korupcia a tajné dohody medzi médiami, politikmi a oligarchami sú veľmi bežné," upozorňuje RSF vo svojej poslednej správe.
Radev svoj prejav predniesol len niekoľko dní pred tým, ako Európska komisia zverejní svoju výročnú správu, v ktorej vyhodnotí pokrok bulharského justičného systému v boji s korupciou.
Európska komisia monitoruje Bulharsko, ale aj susedné Rumunsko, od ktorých žiada rozhodnejšie kroky v boji s organizovaným zločinom a korupciou v radoch vysokopostavených štátnych úradníkov.
Bulharská prokuratúra v uplynulých týždňoch začala viacero konaní proti podnikateľom, ktorí sú podozriví zo sprenevery a prania špinavých peňazí. Prokuratúra tiež žiadala zbaviť imunity šiestich poslancov parlamentu. Stalo sa tak v rámci vyšetrovania prípadov podozrenia z vyhýbania sa plateniu daní a vymáhania výpalného. Analytici podľa agentúry AFP vyjadrili názor, že bulharskí prokurátori sa takto snažia presvedčiť EÚ, že sú schopní zakročiť voči osobám podozrivým z takýchto trestných činov.