Na Britských ostrovoch sa stupňuje neistota, čo bude po 29. marci budúceho roka. Je viac ako pravdepodobné, že pripravovaný brexit sťaží podmienky pre zahraničných hráčov. A najmä tých, ktorí sem budú postupne prichádzať.
Zatiaľ sú dôsledky rozvodu Británie s klubom 27 európskych štátov ťažko predvídateľné. Záleží na konečnej dohode oboch blokov. „Ani po dva a pol roku neviem, či to bude dobré, alebo zlé,“ povedal manažér Tottenhamu Mauricio Pochettino. V prípade takzvaného tvrdého brexitu (Británia by odišla z EÚ bez dohody) už nebudú pre legionárov pri príchode na Ostrovy otvorené dvere dokorán.
Budú výnimky, či nie?
Teraz môže hrať každý futbalista z krajiny Európskej únie v ľubovoľnom klube Premier Legaue bez obmedzenia. Pre hráčov prichádzajúcich z krajín mimo Únie však platia prísne pravidlá. Musia najskôr získať pracovné povolenie, na ktoré potrebujú súhlas Anglickej futbalovej asociácie (FA). Predpokladom tohto súhlasného stanoviska je potrebný počet odohratých zápasov v reprezentácii. Viac v tých národných tímoch, ktoré sú nižšie v rebríčku FIFA.
Na rovnaké prekážky by po tvrdom brexite mohli naraziť všetci nebritskí profesionálni hráči. Proti tomu sa teraz búria tímy Premier League. Už vlani majitelia klubov informovali na stretnutí britskú vládu o hroziacich škodách. Trvajú na tom, aby po brexite existovali výnimky, ktoré bez väčších problémov umožnia v budúcnosti prísť najlepším futbalistom do Anglicka.
Chcú druhé referendum
Iný názor má šéf Anglickej futbalovej asociácie Greg Clarke: „Musí existovať primeraná základňa pre hráčov svetovej triedy, ktorí prichádzajú do Premier Legaue. Nie však pre legionárov, ktorí vytláčajú mladé anglické talenty,“ zdôraznil. Inými slovami, priemerných futbalistov by v Anglicku už nemalo byť toľko ako teraz. Je isté, že ťažšie to budú mať najmä chudobnejšie kluby. „Po ukončení voľného pohybu bude oveľa náročnejšie získať talentovaných hráčov,“ vyhlásil Mike Garlick, prezident klubu Burnley.
Podľa neho odchod Británie z EÚ spôsobí aj zmenu kurzu. Libra stratí oproti euru. Manchester Evening News napísal, že niektorí profesionáli Manchestru United žiadali, aby dostávali plat nie v librách, ale v eurách. Noviny dokonca špekulujú, že od hlasovania v referende sa personálne náklady v Manchestri United zvýšili. Jürgen Klopp, nemecký tréner FC Liverpool sa na stránkach denníka Guardian vyjadril za druhé referendum. „Poďme si to premyslieť,“ vyhlásil. Aj manažér Tottenhamu Pochettino je na rovnakej vlne. „Ak si aj politici uvedomujú, že to bude pre Anglicko ťažké a zlé, prečo sa neotočíme?“