Poctu padlým takýmto spôsobom vzdali na plážach v anglickom Blackpoole a Cornwalle, na škótskych Shetlandoch i v iných častiach Spojeného kráľovstva, informovala agentúra AP.
Portréty v piesku boli súčasťou celonárodných spomienok pri príležitosti 100. výročia konca prvej svetovej vojny. Vybral ich anglický režisér Danny Boyle a početní umelci a dobrovoľníci ich začali vytvárať skoro ráno v čase odlivu. Boyle predtým povedal, že dúfa, že ľudia budú pri sledovaní týchto pominuteľných diel myslieť na "veľký príliv krvi" počas vojny.
Projekt bol podľa neho inšpirovaný básňou Rudyarda Kiplinga My Boy Jack z roku 1917 o tom, ako matka sleduje každý príliv v nádeji, že jej nezvestný syn sa jedného dňa vráti z bojov, píše agentúra AFP. "Táto báseň sa stala pre mnohých z nás symbolom našich vlastných pocitov voči miliónom neznámych vojakov stratených v dejinách," napísal Boyle pre piatkové vydanie denníka Daily Mail.
"Kiplingov príliv a pomyslenie na tých mužov a ženy, ktorí odišli z týchto brehov slúžiť (v armáde), mi priniesli myšlienku na pláže, ktoré obklopujú tieto ostrovy, ako možné miesto, kde by sa ľudia mohli zísť a pripomenúť si storočie od konca ich boja - aby sa rozlúčili," dodal.