Poslanci Národnej rady SR totiž do parlamentu priniesli návrh zákona, vďaka ktorému bude predaj potravín drahší a ak by tieto náklady obchodníci v plnej miere premietli do ceny tovaru, tak by Slováci mohli zaplatiť na nákupoch potravín budúci rok o 84 eur viac. A výška týchto dodatočných nákladov nemusí byť konečná. Táto daň by mohla okrem cien ovplyvniť aj spoluprácu s dodávateľmi, spomaliť nárast miezd, či znížiť investície v maloobchode. Preto je potrebné vyjadriť svoj nesúhlas. Okrem cien môže byť ohrozené zásobovanie potravinami starších a sociálne slabších občanov v malých obciach.
Spotrebiteľom, ale predovšetkým seniorom, by mohli okrem zvýšenej ceny potravín vzniknúť aj ďalšie náklady spojené s nákupom potravín. V prípade nepremietnutia odvodu do cien, by sa podľa údajov o hospodárskych výsledkoch dostalo do straty až 37 maloobchodných reťazcov na Slovensku, čo môže mať vplyv na zvyšovanie cien, negatívny vplyv na platy zamestnancov a v niektorých prípadoch zatváranie predajní v malých obciach a mestách. Ak by boli obchodníci nútení zatvoriť prevádzky v menších obciach, Slováci by si k potenciálnej 84-eurovej „dani z potravín“ ročne museli pripočítať aj pravidelné náklady spojené so zabezpečením nákupu vo vzdialenejších miestach. A čo je najhoršie, mnohí ani nebudú mať možnosť si individuálne zabezpečiť nákup potravín v obchodoch mimo svojho bydliska a budú odkázaní na pomoc iných.
Novoročný darček od našich poslancov „Daň z potravín, s horkou príchuťou pre všetkých“ sa môže priamo či nepriamo dotknúť každého z nás. Ak nesúhlasíte s tým, aby štát zaviedol novú daň z potravín, ktorá by mohla ovplyvniť každého jedného z nás, tak vyjadrite svoj názor na stránke www.NechcemeToZaplatit.sk.
Ako by to od nového roku mohlo vyzerať pri bežnom nákupe potravín, keby sa odvod premietol v plnom rozsahu do cien, si môžete pozrieť na tomto ilustračnom videu.