Nový Čas a motoristický magazín AUTO BILD vám poradia, ako vášho tátoša na zimu čo najlepšie pripraviť.
1. Ostrekovacia kvapalina
Nezabúdajte, že v nádržke ostrekovačov vám zostala letná zmes, ktorá je síce výborná v rozpúšťaní pozostatkov po hmyze, ale v mraze vám upchá dýzy. Spotrebujte letnú zmes, pokiaľ nemrzne, neexperimentujte s miešaním letnej a zimnej kvapaliny. Nikdy neviete, koľko vám v nádržke starej prímesi zostalo.
Náš tip: Nalejte si zimnú zmes s predstihom na jeseň. Nemusí byť príliš koncentrovaná, stačí, aby vydržala prvé mrazíky.
2. Stierače
Stierače si musia v zime poradiť s dažďom, snehom a námrazou. Najťažší súper pre gumičky stieračov je však čierne blato z posypového materiálu, preto by ste na jeseň mali skontrolovať ich stav. Ak je guma stvrdnutá a zle stiera, zmäknúť môže v alkohole. Ak nepomôže ani to, treba ju vymeniť.
Náš tip: Nemusíte kupovať len drahé originálne príslušenstvo, výborné stierače ponúka za nižšiu cenu viacero výrobcov.
3. Zimná výbava
Do kufra si budete musieť pribaliť časti zimnej výbavy. Tú na Slovensku nestanovuje zákon, ale ako minimum odporúčame tieto súčasti: metličku na sneh (podľa zákona sa nesmie jazdiť so snehom na streche či kapote), škrabku na ľad (masívnejšiu, ktorá sa nepoláme), reťaze, lopatku a štartovacie káble.
Náš tip: Rozmrazovač noste pri sebe, nie v aute, lebo keď vám zamrznú zámky, zavretý v aute vám nepomôže.
4. Karoséria
Lak dostáva v zime zabrať. Ak sa poškodí, korózia má otvorenú cestu. Môžete však vytvoriť ochranný štít proti posypovej soli tým, že lak dobre navoskujete. Odporúčame použiť tvrdý vosk. Vosk v šampóne alebo v spreji nie je pred zimnou dostatočný. Vosk dobre rozotrite, povrch dosucha preleštite tak, aby zmizli drobné čiastočky pripomínajúce biele vločky.
Náš tip: Vyskúšajte vosk s teflónom. Poskytuje zvýšenú ochranu a čiastočne zabraňuje aj priľnutiu nečistôt.
5. Tesnenie
Gumené tesnenie dverí a okien môže zamrznúť, no a pri násilnom otváraní sa poškodí a začne vám zatekať do kabíny. Riešením je natretie tesnení silikónovou ceruzkou. Stojí približne 5 eur a vystačí na niekoľko zím. Pozor však, tesnenia treba natrieť ešte pred tým, než udrú silnejšie mrazy, teda na jeseň! Nezabudnite natrieť aj tesnenie okolo prednej kapoty a kufra.
Náš tip: Na tesnenie sa dá použiť aj silikónový sprej, ale ceruzka sa nám v AUTO BILDe osvedčila viac.
6. Klimatizácia
Proti zahmlievaniu skiel je najlepšia klimatizácia. Tá vzduch v kabíne vysušuje a odstraňuje zahmlenie. Hoci to znie ako paradox, klimatizácia musí byť v dobrej kondícii najmä v zime. Aby dobre pracovala, treba na jeseň skontrolovať kabínový filter. Nemusíte vždy kupovať nový, ale vyklepte ho od prachu.
Náš tip: Nepoužívajte chemické prípravky na odrosenie skla, nefungujú ani zďaleka tak účinne ako klimatizácia.
7. Akumulátor
Nízke teploty sú pre akumulátor najhoršou záťažou. Pomôže očistenie kontaktov, odstránenie zoxidovanej vrstvy brúsnym papierom. Hoci cez leto fungoval akumulátor správne, na jeseň je vhodné urobiť kontrolu dobíjania i samotné dobitie. V prípade veľkých mrazov a klesajúcej kapacity pomôže zohriatie batérie. Ak je akumulátor v zlom stave, vymeňte ho.
Náš tip: Akumulátor nevie naštartovať motor? Ponorte ho do teplej vody až po póly, krátkodobo to zvýši výkon až o 30 %.