Svoj talent ukázala v súťaži v Los Angeles v roku 2014, kde všetkých porazila. Sympatická brunetka v súčasnosti študuje aerodynamiku na prestížnej Delft University v Holandsku, kde spolupracuje na množstve projektov. Zaujíma sa aj o odbor modelovania návratových lietadiel, v ktorom vidí veľkú perspektívu.
Michaela Brchnelová (22) z Bratislavy študuje aerodynamiku leteckého a vesmírneho inžinierstva na Delft University of Technology v Holandsku blízko mesta Haag, kde sídli Medzinárodný súdny dvor. Jej alma mater je považovaná za jednu z najlepších univerzít pre inžinierstvo a technológiu na svete. Študoval tam napríklad aj Jacobus Henricus van ’t Hoff, ktorý sa preslávil Nobelovou cenou za chémiu.
Dostal ju v roku 1901 za objav zákonov chemickej dynamiky a osmotického tlaku v roztokoch. Na chodbách univerzity sa mladá študentka stretáva s tisíckami talentovaných spolužiakov z celého sveta. Na ôsmich fakultách študuje viac ako 19 000 študentov a Michaela patrí po štyroch rokoch k lepšiemu priemeru.
Od školského projektu k aerodynamike
Študentka si aerodynamiku obľúbila až vďaka projektu na základnej škole. No začiatky neboli vôbec jednoduché. „V krúžku som dostala papier s rovnicami a ja som ešte ani nevedela deliť. Pomohli mi starší,“ povedala Miška. Jej mentorom sa neskôr stal predseda a spoluzakladateľ Astronomického klubu Bratislava Peter Kračalík, ktorého odborný dohľad a rady jej nakoniec pomohli k vysnívanému miestu na univerzite.
Jeho pohľad na vesmír ju motivoval intenzívnejšie študovať a vďaka výsledkom ju začali pozývať na stáže a súťaže. „Vďaka štúdiu som precestovala Washington, Kolín, Ženevu aj Salamancu,“ povedala o výhodách štúdia v zahraničí. V roku 2014 zažiarila na svetovej vedeckej olympiáde v Los Angeles, kde vyhrala. Potom si podala prihlášku na školu v Holandsku.
„Venujem sa vysokorýchlostnej aerodynamike a zaujíma ma modelovanie návratových lietadiel a fyzika vysokorýchlostných motorov,“ povedala s nadšením Michaela. Na chodbách školy sa však môže porozprávať len s minimom dievčat. Spolužiačok má len 10 percent, no na chlapský svet sa rýchlo adaptovala.
V šesťčlennom tíme spolupracuje len s mužmi a súčinnosť si pochvaľuje. V laboratóriách sa dokážu zabaviť aj pri stavaní rakiet rôznymi príhodami a historkami, ktoré zažili počas prednášok a mimoškolských aktivít, ktorých je v Holandsku neúrekom.
Čo všetko už dokázala?
- V 9 rokoch začala navštevovať astronomický krúžok na základnej škole.
- V 10 rokoch absolvovala prvú súťaž Čo vieš o hviezdach?
- Na strednej škole súťažila v Bruseli, vo Washingtone D. C., v Kolíne, Ženeve, Bruseli aj v Európe.
- V 18 rokoch sa zúčastnila na olympiáde stredoškolských vedeckých talentov v Los Angeles - 1. miesto.
- V 19 rokoch nastúpila na Delft University of Technology v Holandsku.
- V 22 rokoch absolvovala stáž v Európskej vesmírnej agentúre.