Získal 631 bodov zo 650 možných a zvíťazil so 68-bodovým náskokom pred šprintérom Jánom Volkom, tretia skončila chodkyňa Mária Katerinka Czaková. Tóth sa z prvenstva raduje po ročnej prestávke, šiestym úspechom vyrovnal rekord kladivára Libora Charfreitaga, ktorého uviedli do Siene slávy slovenskej atletiky.
Tridsaťpäťročný člen Dukly Banská Bystrica sa tento rok vrátil na súťažné trate po vyhratom boji o očistenie svojho mena od dopingových podozrení. V marci zvíťazil na Dudinskej päťdesiatke a v auguste sa v Berlíne stal vicemajstrom Európy na 50 km. V septembri ho ocenili aj ako Chodca roka: "Už na začiatku sezóny sme to mali nastavené, že vyskúšame v Dudinciach, či sa nám podarí vrátiť na najvyššej úrovni. Potom sme si vytýčili jediný cieľ - ME v Berlíne a nič iné nás nezaujímalo. Aj do budúcna budeme mať jeden hlavný cieľ a robiť preň všetko, či to budú MS alebo OH."
Zo 65 respondentov ho na prvé miesto zaradilo 56, v elitnej desiatke sa neobjavil na jednom lístku. "Každý z mojich šiestich anketových triumfov bol v niečom výnimočný. Tento však má ešte sladšiu príchuť. Určite aj vďaka minuloročným udalostiam, ku ktorým sa však už nechcem vracať. Špeciálny je však aj vďaka tomu, že som sa v počte prvenstiev dotiahol na Libora Charfreitaga, s ktorým som v minulosti absolvoval mnoho šampionátov a veľa som sa od neho naučil. Je pre mňa česť, že som sa mu vyrovnal. Aspoň čo sa týka triumfov v ankete," povedal olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016.
Volko obsadil na halových majstrovstvách sveta v Birminghame v behu na 60 metrov šiestu priečku, čím sa stal najlepším Európanom. Czaková si na európskom šampionáte v Berlíne pripísala v chôdzi na 50 kilometrov šiestu pozíciu. Rovnako ako Tóth sa po ročnej pauze tešil vo svojej kategórii jeho tréner Matej Spišiak, ktorý spoločne so šéftrénerom Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martinom Pupišom pripravuje tiež Czakovú. Medzi mládežníkmi do 19 rokov získala najviac bodov osemstovkárka Gabriela Gajanová. Za najlepšieho kouča mládeže vyhlásili po tretí raz za sebou Pavla Slouku, ktorý pripravuje aj Gajanovú. V kategórii veteránov ocenili Vincenta Bašistu, majstra sveta a Európy v polmaratóne 75 až 79-ročných. Prekvapením, resp. Objavom roka sa stala štafeta žien na 4x400 metrov Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká a Alexandra Bezeková za postup do finále a ôsme miesto na ME v Berlíne. Slovenská štafeta sa dovtedy nikdy v histórii vrcholných seniorských podujatí nekvalifikovala do finále.
Vznik Siene slávy inicioval v roku 2013 prezident SAZ Peter Korčok. Okrem Charfreitaga do nej pribudli Jan Liška, Imrich Ozorák a František Pethe in memoriam. "Ankety vnímam pozitívne, sú príjemné, pekné, ale určite to nie je cieľ, pre ktorý športujeme. Aj keď rezonuje vyrovnanie Libora Charfreitaga, že patrím medzi najúspešnejších atlétov histórie Slovenska, až tak to nepreceňujem. Veľmi sa teším, vážim si to, ale skôr si užívam tento večer, anketa je vždy veľmi príjemné vyvrcholenie celej sezóny. Je pekné, keď si pripomenieme naše úspechy," dodal Tóth.