Oznámilo to v utorok macedónske ministerstvo vnútra, ktoré predchádzajúce nepotvrdené správy médií overilo u maďarských úradov. O tom, že je teraz v Maďarsku a že tam požiadal o politický azyl, informoval ako prvý sám Gruevski na facebooku. "V posledných niekoľkých dňoch som dostal nespočetné množstvo vyhrážok... Teraz som v Budapešti a požiadal som maďarské úrady o udelenie politického azylu," napísal okrem iného kedysi všemocný macedónsky politík vo svojom odkaze na sociálnej sieti.
Ministerstvo vnútra v Skopje po niekoľkých hodinách informáciu potvrdilo, pričom sa odvolalo na opakované oznámenie maďarského ministerstva vnútra. Zároveň s tým vo svojom vyhlásení uviedlo, že požiadalo súd, aby vydal na Gruevského medzinárodný zatykač. Maďarské úrady médiám odmietli informáciu potvrdiť, ale aj dementovať. "Nie sme v pozícii, aby sme komentovali prebiehajúce vybavovanie žiadostí o azyl," vyhlásil napríklad podľa agentúry AFP minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Gruevski bol začiatkom októbra právoplatne odsúdený na dvojročný trest odňatia slobody za zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s nákupom luxusného mercedesu v hodnote 600-tisíc eur. Voz bol zaplatený z verejných prostriedkov, ale mal slúžiť len pre osobnú potrebu vtedajšieho premiéra. Ten tiež vybral dodávateľskú firmu, od ktorej potom navyše dostal províziu.
V pondelok bol v Macedónsku vydaný na Gruevského zatykač po tom, čo uplynula posledná lehota na to, aby nastúpil na výkon trestu. Expremiér sa to opakovane rôznymi spôsobmi snažil odložiť. Jeho posledné odvolanie ale justícia v sobotu zamietla. Od piatku nebolo možné Gruevskému doručiť príkaz na nástup do väznice a polícia priznala, že nevie, kde sa nachádza. V utorok dopoludnia web 24.mk napísal, že expremiér utiekol do zahraničia, pričom krajinu zrejme opustil nelegálnym spôsobom. Nie je známe, kedy a kde prekročil hranice.
Gruevskému, ktorý stál na čele VMRO-DPMNE (predtým vládnucej, dnes hlavnej opozičnej strany), bol pas odobraný už vlani v júli v súvislosti s niekoľkými procesmi, ktoré sa proti nemu vedú. Obvineniam čelí v ďalších piatich trestných konaniach. Týkajú sa korupcie, zneužitia moci, volebných podvodov, ale aj rozsiahlych ilegálnych odposluchov predstaviteľov opozície a občianskej spoločnosti. Gruevski, ktorý bol predsedom vlády v rokoch 2006 až 2016, všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o politické prenasledovanie.