Urobil tak počas tlačovej konferencie v Bruseli po tom, ako britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že jej vláda schválila návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Barnier na úvod svojho vystúpenia oznámil, že politická dohoda o brexite zabráni vzniku "tvrdej hranice" medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko. Návrat k režimu tvrdej hranice si neželá ani jedna z vyjednávacích strán.
"Táto dohoda je rozhodujúcim a kľúčovým krokom pri uzatváraní rokovaní," poznamenal Barnier pred novinármi a spresnil, že rokovania sa konali v súlade s mandátmi oboch strán. Podľa jeho slov návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ obsahuje 185 článkov, 3 dodatkové protokoly a viacero príloh. "Je to veľmi špecifický a podrobný dokument a odporúčam všetkým, aby si ho pozorne prečítali," uviedol.
Barnier zároveň dodal, že práva občanov "boli vždy našou spoločnou prioritou", a to sa týka tak občanov členských krajín EÚ v Spojenom kráľovstve, ako aj britských občanov žijúcich v krajinách Únie. "Všetci títo ľudia budú môcť aj naďalej pokračovať vo svojich životoch ako doteraz - žiť tam, študovať a byť so svojimi rodinami počas celého svojho života," vysvetlil.
Vyjednávač EÚ potvrdil, že dohoda umožní prechodné obdobie po brexite od apríla 2019 do konca decembra 2020. Počas tohto obdobia budú obe strany rešpektovať súčasnú situáciu v súvislosti s politikou EÚ, s platnou colnou úniou a so všetkými právami, ktoré s ňou súvisia.
"To umožní najmä malým podnikom lepšia sa pripraviť a prispôsobiť sa zmenám," podotkol Barnier. A dodal, že tranzitné obdobie bude možné raz predĺžiť, a to na základe dohody oboch strán. Postoj britskej vlády znamená, že v Bruseli sa bude konať mimoriadny summit o brexite. Termín jeho konania by mal vo štvrtok ráno spresniť predseda Európskej rady Donald Tusk. Podľa viacerých diplomatických zdrojov by sa summit mohol konať v nedeľu 25. novembra.