Voľby v Ruskom podporovaných separatistických regiónoch, Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, znamenali návrat úradujúcich odštiepeneckých lídrov do úradu. "Približovanie k Ruskej federácii bude pokračovať," vyhlásil novinárom 37-ročný Pušilin, líder DĽR a bývalý vyjednávač s Kyjevom. Pred médiami vystúpil vôbec prvýkrát od volieb najvyšších predstaviteľov a poslancov regionálnych parlamentov vo východoukrajinskej oblasti nazývanej Donbas, pripomenula v správe tlačová agentúra AFP.
"Toto je nielen kultúrna a sociálna integrácia (s Ruskom), ale aj ekonomická," dodal. "Už sme sa naučili žiť bez Ukrajiny," doplnil Pušilin, ktorý bol poverený viesť DĽR od augusta, po smrti predchádzajúceho lídra pri bombovom útoku. Na čele samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) bude stáť po voľbách Leonid Pasečnik.
Ústredná volebná komisia v Kyjeve odmietla výsledky víkendového hlasovania ako "protizákonné" a uviedla, že jeho uskutočnenie je len zámienkou pre Moskvu, aby si zabetónovala moc nad uvedenými územiami. Avšak Kremeľ vyhlásil, že spomínaným oblastiam "neostalo nič iné, ako sa zorganizovať po svojom", lebo Ukrajina ich "opustila".
Takzvané republiky boli vyhlásené v roku 2014 po tom, čo Rusko anektovalo Krymský polostrov a podporilo vypuknutie protikyjevského povstania na východe Ukrajiny. Kyjev vníma tento vývoj ako trest za to, že sa obrátil smerom k Európe. Západné veľmoci vyzývali Rusko, aby nedovolilo uskutočnenie volieb v Donbase, lebo zabrzdia snahy o ukončenie konfliktu, ktorý si za štyri roky vyžiadal životy vyše 10.000 ľudí.
Hoci ťažké boje na východe Ukrajiny už neprebiehajú, v konflikte ešte stále umierajú vojaci aj civilisti. Kyjev a jeho západní podporovatelia obviňujú Rusko z posielania vojakov a zbraní cez hranicu, aby rozdúchavalo plamene konfliktu. Moskva tieto obvinenia odmieta, napriek obrovskému množstvu dôkazov o opaku.