Podľa jeho štvrtkového vyjadrenia v Berlíne, ktorého obsah sprostredkovala tlačová agentúra DPA, je pripravenosť na použitie násilia v tejto časti populácie stále veľmi vysoká.
Berieme to vážne a budeme popri dynamickom vývoji pravicového extrémizmu s určitosťou sledovať aj možný vznik pravicovoteroristických štruktúr, vyhlásil nástupca - v minulom týždni predčasne penzionovaného - Hansa-Georga Maassena na čele BfV krátko po schválení vymenovania do funkcie spolkovou vládou. Haldenwang bol doteraz druhým mužom spomínanej inštitúcie.
Po turbulenciách uplynulých týždňov sa môže BfV teraz opäť plne koncentrovať na vecnú prácu, zdôraznil a pripomenul, že počas piatich rokov spolupráce so svojím predchodcom došlo medzi nimi k disharmónii iba v skôr interných otázkach, inak to bola spolupráca na báze vzájomnej dôvery. Pripustil však, že by možno v niektorých oblastiach posunul akcenty, čo pozorovatelia spájajú s Maassenovou kritikou v súvislosti s jeho údajným zľahčovaním ohrozenia pravicovým extrémizmom.
Najväčšie nebezpečenstvo pre Nemecko predstavuje však podľa Haldenwanga naďalej islamistický terorizmus.