Je to hlavne preto, že len veľmi malé percento pacientov je diagnostikovaných v prvom štádiu. Aké sú prvé varovné signály rakoviny pľúc? Zhubné nádory pľúc sa najčastejšie diagnostikujú v pokročilých štádiách. Sú charakteristické aj tým, že majú napriek liečbe zlú prognózu.
„Sedemdesiatim piatim až osemdesiatim percentám pacientov s pľúcnou rakovinou ochorenie diagnostikujú v pokročilom klinickom štádiu, keď operačná liečba nie je možná a jedinou možnosťou je chemoterapia, ktorá nedokáže rozsiahle ochorenie vyliečiť,“ hovorí Peter Kasan, zástupca prednostu oddelenia klinickej onkológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Napriek pokrokom, ktoré sa v posledných rokoch dosiahli, nemožno hovoriť v žiadnom prípade o vyliečení pacienta s rakovinou pľúc. Vyliečenie nastáva len pri zlomku pacientov. Chirurgické odstránenie nádoru má najlepší liečebný potenciál, avšak u mnohých pacientov ho nie je možné realizovať pre pokročilosť ochorenia. S metastázami v mozgu pri väčšine nádorových ochorení prežívajú v priemere len 4 - 9 mesiacov.
Aj pri najlepšej liečbe sa piatich rokov dožije len 16,8 % pacientov, teda všetci ostatní na toto ochorenie do 5 rokov zomrú. Najlepšiu šancu na vyliečenie poskytuje pri karcinóme pľúc chirurgia, ale tá je možná približne len u 10 - 15 % pacientov. „Vo všeobecnosti možno povedať, že pacienti s metastatickou chorobou pri súčasných moderných paliatívnych chemoterapeutických režimoch prežívajú rádovo dlhšie, ako to bolo pred 10 rokmi,“ pokračuje Kasan.
Varovné signály
1. Pretrvávajúci kašeľ
Kašeľ sa môže objaviť v dôsledku prechladnutia, no ak ťažkosti trvajú dlhšie ako osem týždňov bez inej zjavnej príčiny, nepodceňujte ho.
2. Dýchavičnosť
Dýchavičnosť a piskot rozhodne nie sú v poriadku. Ak sa však objavia aj pri nenáročných aktivitách, zbystrite pozornosť.
3. Nevysvetliteľné chudnutie
Citeľné schudnutie bez vlastnej iniciatívy takmer vždy znamená, že niečo nie je v poriadku. Je preto potrebné sa ním zaoberať a nájsť príčinu. S rakovinou súvisiace chudnutie zvyčajne nastane, aj keď osoba nezmenila žiadne stravovacie alebo pohybové návyky.
4. Bolesť na hrudníku
Bolesť na hrudníku hlboko v pľúcach, ktorá sa objavuje pri smiechu či kašľaní, môže byť príznakom rakoviny pľúc. Jej dôvodom môže byť rastúci nádor, ktorý tlačí na stenu tkanív.
5. Vykašliavanie krvi
Vykašliavanie krvi alebo hrdzavo zafarbených hlienov nikdy nie je dobrým znamením. Nemusí ísť nutne o rakovinu pľúc, ale je dôležité nájsť príčinu.
6. Únava a slabosť
Únava alebo slabosť môžu mať veľa rôznych príčin. Treba si uvedomiť, že v tele sa deje niečo, čo ho nadmerne vyčerpáva. V kombinácii s ostatnými príznakmi môže ísť o rakovinu pľúc.
7. Opakujúci sa zápal priedušiek alebo zápal pľúc
Zápal priedušiek môže byť akútny alebo chronický. Zápal pľúc sa môže vyvinúť z oboch foriem. Ak sa ochorenia stále opakujú, mali by ste si dať urobiť dôkladné testy.
Možnosti liečby- Operatívne odstránenie len vo včasnom štádiu. Operácia je možná, ak sa nevyskytujú vzdialené metastázy.
- Chemoterapia je podávanie cytostatík do žily v cykloch zväčša po operačnom zákroku. Vedľajšie účinky chemoterapie sú vracanie, nevoľnosť a celkové svalové bolesti.
- Rádioterapia je používanie röntgenového žiarenia s cieľom zničiť nádorové bunky. Absolvuje sa pred chirurgickým zákrokom alebo po ňom v rôznych dávkach a trvaniach.
- Biologická terapia - Pri nádorových ochoreniach biologická liečba zastavuje, napráva alebo obmedzuje všetky procesy vedúce k nádorovému rastu.