Ide o prvý verdikt pre vysokých štátnych úradníkov v histórii Slovenska. Pojednávanie sa začalo po viac ako roku od rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu, ktorý ich poslal za mreže, no odvolali sa. V Bratislave sa však ani jeden z nich neukázal. Pri nástenkovom tendri išlo o zákazku 120 miliónov eur, ktorú mali pôvodne zverejniť len na nástenke v budove ministerstva výstavby a mal byť dohodnutý pre vopred vybraného víťaza. Tými firmami boli spoločnosti Avocat a Zamedia, blízke vtedajšiemu šéfovi SNS Jánovi Slotovi (64).
Kým vláda pochybnú zmluvu stopla, z rozpočtu odtieklo takmer 13 miliónov eur. „Tento tender dlhodobo traumatizoval spoločnosť, posilňoval v nej presvedčenie, že funkcionári si pod politickým krytím môžu robiť čokoľvek v priamom prenose. Vzhľadom na to považoval odvolací súd za potrebné uložiť obžalovaným taký trest, ktorý bude mať aj odstrašujúci účinok,“ povedal predseda senátu Juraj Kliment. Za čachre tak bývalým ministrom naparili v minulosti 12- a 9-ročný trest v base. Súd teraz znížil rozsudok v prípade Janušeka o jeden rok.
O vine bývalých verejných činiteľov nemal súd pochybnosti a vopred ušitý tender na propagáciu eurofondov, ktorý podľa pôvodných výpovedí mal visieť na nástenke len štyri dni, bude stáť expolitikov slobodu. Janušek bol v tom čase ministrom výstavby, Štefanov predsedal výberovej komisii.
„Spoločným konaním v súvislosti s verejným obstarávaním v úmysle zadovážiť inému prospech, konali v rozpore so všeobecne záväzným predpisom o verejnom obstarávaní a dojednali niektorému súťažiteľovi výhodnejšie podmienky na úkor iných súťažiteľov,“ povedal sudca Juraj Kliment.
Kritika polície aj prokuratúry
Sudca dodal, že oboch zaraďuje do väzenia s minimálnym stupňom stráženia. Obaja dostali tiež peňažný trest 30 000 € aj zákaz pôsobiť v štátnej správe 5 rokov. Kuriózne je, že súd konštatoval, že oznam o tendri nikdy ani nikde zavesený nebol. „Bolo to z ich strany len bábkové divadlo. Od začiatku bolo úplne jasné, že tá zákazka je určená pre dané konzorcium. Ten tender na nástenke nikdy nevisel,“ povedal predseda senátu Juraj Kliment.
Okrem dvoch ministrov sa riešil aj trest pre spoluobvinených. Súd oslobodil úradníkov ministerstva Radoslava Behúla či Tomáša Labaya, ktorí mali len poslúchať rozkazy Štefanova. Zdenku Kudláčovú vrátili na preskúmanie Špecializovanému trestnému súdu.
Veľkú kritiku sudca adresoval aj vyšetrovateľom spomínanej kauzy. „V prvom rade Najvyšší súd upozorňuje, že postup orgánov činných v trestnom konaní bol od medializácie kauzy na jeseň 2008 až do leta 2010 absolútne neprofesionálny, majúci skôr tendenciu trestnú činnosť utajovať, ako objasňovať,“ napísal sudca. Prokurátorka Renáta Ontkovičová reagovala, že polícia môže vznášať obvnienia len na základe dôkazov.
Transparency International konštatovala, že je smutné, že trest prišiel až po 11 rokoch po vykonaní skutku. „Ešte horšie je, že nikomu sa v tomto prípade nedokázala korupcia, len zneužitie moci a machinácia so zákazkami. Kto bol však objednávateľom a komu šiel profit? To naša polícia a prokuratúra nedokázali vyšetriť,“ uviedla.
Kauza nástenkový tender
Máj 2007 - Ministerstvo výstavby vyhlásilo tender za 120 miliónov eur na propagáciu eurofondov a právne služby, zverejnený bol iba na nástenke. Vyhralo ho konzorcium firiem Avocat a Zamedia blízke Jánovi Slotovi.
Apríl 2009 - Úrad pre verejné obstarávanie povedal, že v tendri bol porušený zákon. Premiér odvolal ministra Mariána Janušeka.
Apríl 2009 - Fico súhlasil, že novým ministrom sa stane Igor Štefanov, ktorý tender pripravoval.
Marec 2010 - Fico odvolal Štefanova. NKÚ označil tender za nevýhodný.
Máj 2011 - Polícia obvinila exministrov Mariána Janušeka aj Igora Štefanova.
Marec 2016 - Vyšetrovateľ podal návrh na podanie obžaloby na 5 osôb.
Marec 2017 - Špecializovaný súd v Pezinku začal prvé pojednávanie v kauze nástenkového tendra.
18. 10. 2017 - Súd vyniesol rozsudok. Janušeka odsúdil na 12-ročný trest, Štefanov dostal 9 rokov.
15. 11. 2017 - Najvyšší súd oboch poslal právoplatne za mreže. Štefanova na 9 rokov, Janušeka na 11 rokov.
Igor Štefanov (55) - 9 rokov
- Vtedajší šéf Agentúry regionálneho rozvoja a predseda výberovej komisie, následne minister výstavby
- 30-tisíc pokuta
- 5-ročný zákaz povolania v orgánoch verejnej moci
Marián Janušek (58) - 11 rokov
- Exminister výstavby
- 30-tisíc pokuta
- 5-ročný zákaz povolania v orgánoch verejnej moci