Vláda v Tallinne oznámila svoje stanovisko po tom, ako jej členovia nedospeli k dohode ohľadne príslušného návrhu, informovala tlačová agentúra DPA. Zatiaľ čo minister zahraničných vecí Sven Mikser presadzuje, aby sa Estónsko k paktu pripojilo, minister spravodlivosti Urmas Reinsalu, zastupujúci vo vládnej koalícii konzervatívcov, ho odmieta pre obavy, že môže byť zahrnutý do medzinárodného práva a obmedzovať schopnosť Estónska rozhodovať o vlastnej migračnej politike.
"Keď sme vytvárali túto koalíciu, dohodli sme sa, že budeme prijímať rozhodnutia jednomyseľne. Žiaľ, dnes sme nedokázali dospieť k takémuto konsenzu," uviedol vo vyhlásení premiér Juri Ratas. Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a schválené bolo v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.
Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v dňoch 10.-11. decembra. Viacero krajín vrátane Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska a Spojených štátov však už oznámili, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.