Podľa spoluorganizátora Jána Gálika bolo hlavným cieľom uctiť si tých, ktorí v roku 1989 bojovali za demokraciu. Podujatie sa začalo minútou ticha venovanej zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej.
Ako Gálik povedal, ďalšie zo série zhromaždení sa rozhodli zorganizovať v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu, aby si pripomenuli pád komunizmu a ľudí, ktorí v tom čase vyšli do ulíc a žiadali lepšiu krajinu. „Rozhodli sme sa usporiadať toto zhromaždenie, aby sme si pripomenuli odvahu týchto ľudí, ktorí sa postavili vtedajšiemu režimu, aby sme zdôraznili, že aj dnes je veľmi dôležité zaujímať sa o tom, v akom stave je naša demokracia, kontrolovať našich politikov a snažiť sa o slušnú krajinu,“ povedal s tým, že zhromaždenie bolo plánované dlhšie.
Na zhromaždení vystúpili viacerí umelci aj rečníci. Medzi nimi boli i vtedajší členovia Občianskeho fóra (OF) či koordinačného centra Verejnosť proti násiliu (VPN). Svojimi prejavmi poukazovali na prieniky medzi udalosťami spred 17. novembra 1989 a súčasnosťou.
„Stretávame sa na rovnakom mieste ako pred 29 rokmi, kedy prebiehali stretnutia Košičanov, na ktorých sa ľudia vyznávali zo svojich dlhoročných tráum, očakávaní a nádejí. Stretávame sa, aby sme si pripomenuli aj tragickú udalosť z februára 2018. Je to také smutné torzo toho, kam sa spoločnosť dostala. Aj keď sa nedá poprieť to, že Slovensko je dnes úspešnou a dá sa povedať aj šťastnou krajinou, ak sa porovnávame so zvyškom sveta, neznamená to, aby sme boli ľahostajní k traumám, ktoré sa tu dejú a ktoré sa nesmú opakovať,“ povedal pre TASR jeden z rečníkov a spoluzakladateľ Občianskeho fóra v Košiciach Daniel Liška.
V príhovoroch odznelo aj to, že organizátori protestov sú atakovaní zo strany vládnucich politikov a vystavení šikanovaniu zo strany NAKA, ktorá ich začala predvolávať pre anonymné trestné oznámenie zo štátneho prevratu a platenia zo zahraničia, na čo dav reagoval skandovaním hesla „Sme tu zadarmo“.
Starší členovi OF, VPN a študentského hnutia v závere zhromaždenia symbolicky odovzdali mladým ľuďom na pódiu štafetu odkazu nežnej revolúcie. Zhromaždenie ukončila slovenská hymna.