Štátny sviatok boja za slobodu a demokraciu sa stal príležitosťou nielen pre spomienky, ale hlavne v Prahe aj na protesty proti premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO). Najväčší protest sa konal na pražskom Staromestskom námestí, kde tisíce ľudí žiadali Babišovu demisiu najmä kvôli kauze Čapí hnízdo. Zhromaždenie a rôzne pripomienky 17. novembra sa konali aj inde v republike, boli ale menšieho rozsahu ako v hlavnom meste.
Sám premiér položil kyticu k pamätníku na pražskej Národnej triede už tesne po polnoci, hneď ráno odletel za svojím synom do Švajčiarska. Obaja sú kvôli kauze medzi obvinenými a výroky jeho syna o údajnom únose na Krym v posledných dňoch vyostrili politickú situáciu. Už skôr premiér vyhlásil, že nikdy sám neodstúpi. Spomienkové akcie pri pamätníku 17. novembra na Národnej triede sprevádzali sprvu konflikty a niekoľko incidentov.
Polícia sa zaoberá prípadmi, keď ľudia vyhodili do odpadkového koša kyticu premiéra, šéfa SPD Tomia Okamuru aj kvetiny zaslané prezidentom Milošom Zemanom. Teraz zisťuje, či majitelia kvetín chcú nahradiť škodu. Hovorca prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonštrantov, ktorí vyhadzovali kytice do koša, za fašistov podporovaných TOP 09. Počas dňa sa na Národnej triede vystriedali zástupcovia parlamentných strán, tých väčšinou sprevádzali piskotom.
Potom sa situácia upokojila, množstvo ľudí vrátane rodín s deťmi prichádzalo na miesto brutálneho potlačenia študentského zhromaždenia v novembri 1989 zapáliť sviečky, položiť kvety, stretnúť sa s priateľmi. Staromestské námestie sa popoludní takmer celé zaplnilo ľuďmi, ktorí žiadali demisiu Babiša a dávali najavo nesúhlas s jeho politikou i správaním. Volali Demisiu alebo Česko nie je Rusko. "Je nemysliteľné, aby bol premiérom trestne stíhaný človek vedený ako agent ŠtB. Nebudeme robiť, že to je normálne, chceme, aby sa Andrej Babiš vzdal funkcie," vyhlásil Mikuláš Minář, predseda usporiadateľského spolku Milión chvíľok pre demokraciu.
Na Václavskom námestí ľudia prišli na Koncert pre budúcnosť. Až do večerných hodín sa na pódiu striedajú hudobníci a rečníci. Babiš v posledných dňoch čelil výzvam opozície k demisii kvôli informáciám z rozhovoru svojho syna, ktorý novinárom Zoznamu Správy povedal, že bol kvôli kauze Čapí hnízdo unesený na Krym. Premiér jeho slová pripisuje duševnej chorobe. Opakovane hovoril o tom, že aktuálna kauza je od novinárov hyenizmus a pripravenou kampaňou proti nemu, ktorá bola zámerne načasovaná na obdobie pred 17. novembrom.Babiš dnes v krátkom videu povedal, že tento rok si prišiel na Národnú triedu uctiť pamiatku študentov skôr, pretože ráno letí za synom, ktorý podľa neho trpí schizofréniou. Chce mu pomôcť, uviedol. Polícia teraz preveruje tiež okolnosti pobytu Babiša juniora na Kryme, ktoré sám Andrej Babiš mladší označil za únos. Študentské spolky usporiadali tradičnú pietnu pripomienku novembrových udalostí z rokov 1939 a 1989 na pražskom Albertovom.
Rektor Univerzity Karlovej Tomáš Zima vyjadril presvedčenie, že kým budú Česi jednotní, slobodu a demokraciu ubránia. Ľudia si dnes tiež pripomenuli udalosti roku 1939 spojené s uzatvorením českých vysokých škôl a smrťou študenta Jana Opletala na každoročnom pietnom akte. Pietna akcia pripomínajúca udalosti rokov 1939 a 1989 aj protestné zhromaždenia sa konali aj v ďalších veľkých mestách.