Vedcom sa podarilo zistiť, že najvhodnejší čas na vstávanie je o šiestej ráno alebo skôr. Takí ľudia majú podľa výskumu až o 25 percent nižšiu šancu, že v budúcnosti budú trpieť depresiou.
Túto teóriu podporuje aj austrálska psychologička Bailey Bosch. Podľa nej je ranné vstávanie jednoduchšie, ako sa zdá. "Svoj biologický budík si môžete prestaviť a na novú rutinu si zvyknete. Vaše telo vás za to bude milovať, pretože sa dostane späť do prirodzeného rytmu. Do toho, ktorý platil pred vynájdením žiarovky," povedala podľa Daily Mail.
Vtedy ľudia, keď bola tma, spali a deň trávili fyzickou aktivitou, či už lovom, alebo zberom. Platí tiež, že ľudia s pravidelným spánkovým režimom sú počas dňa menej unavení, majú lepšiu náladu a majú dostatok energie na všetky aktivity počas dňa.
"Skoré vstávanie vám umožní dať si prestávku od všetkej práce a urobiť si chvíľu pre seba. Môžete relaxovať alebo v pokoji robiť všetko to, na čo v celodennom zhone nemáte čas," dodala. Okrem toho tí, ktorí si doprajú dlhý spánok, budú s väčšou pravdepodobnosťou žiť sami, fajčiť a ich spánkový režim bude nepravidelný.
Podľa psychologičky Marny Lishman je ideálne skoré vstávanie, lebo v opačnom prípade "sme náchylní na stres a sme vo väčšom zhone, lebo na všetky aktivity a povinnosti máme menej času".