Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Trápia vás ráno zahmlené okná? 10 tipov, ako sa zbaviť vlhkosti v aute

Trápia vás ráno zahmlené okná? 10 tipov, ako sa zbaviť vlhkosti v aute

Zdroj: Auto BILD

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Auto vás ráno víta zarosenými oknami a bez utierky na prednom sedadle si jazdu ani neviete predstaviť? S týmto problémom bojujú motoristi najmä v jeseni a zime, keď je viac zrážok či sneženia.

Nový Čas a AUTO BILD prinášajú 10 tipov, ako vyhnať nepríjemnú vlhkosť z vášho automobilu. Práve v chlade sa okná v autách zarosia rýchlejšie, pretože studený vzduch pojme menej vlhkosti ako teplý. Vlhkosť následne kondenzuje na chladných predmetoch, ako je napríklad sklo. Vo vyhriatej kabíne sa tiež rýchlo vyparuje voda, ktorú sme do automobilu doniesli na oblečení a topánkach vo forme dažďových kvapiek či snehu.

Problém síce samovoľne vyrieši čas, keď nadíde leto a teplé noci, ale so správnym postupom ho odstránite okamžite aj na jeseň či v zime. Ponúkame overené tipy, vďaka ktorým rýchlo zabudnete na zarosené okná.

10 tipov, ako sa zbaviť vlhkosti v aute:

1. Odstraňovač vlhkosti

Najjednoduchším odstraňovačom vlhkosti v aute sú vankúšiky, ktoré stoja približne 10 eur. Ich granuly pohltia vlhkosť a udržia ju vnútri. Vankúšik potom stačí vysušiť v mikrovlnke alebo na radiátore.

2. Odstráňte pleseň

Vlhké interiéry áut sú vhodné pre plesne. Na ich likvidáciu využijete sprej na dezinfekciu klimatizácie. V aute zapnite vnútorný okruh vetrania, spustite sprej a zatvorte dvere. Dezinfekcia sa tak dostane na každé miesto v kabíne.

3. Motorový priestor

Často sa stane, že sa padnuté lístie nazbiera v motorovom priestore a v oblasti pod čelným sklom. Ak ho pred zimou neodstránite, môže upchať odtoky a zadržať v kabíne vlhkosť. Lístie jednoducho povysávajte vysávačom.

4. Kabínový filter

V mnohých prípadoch je vinný za zarosené okná špinavý kabínový filter. Prietok vzduchu cez takýto filter je nižší, čo zabráni odchodu vlhkosti z auta. Tip: vymieňajte filter každých 15 000 km. S aktívnym uhlím stojí, v závislosti od auta, od 20 eur.

5. Nastavenie ventilátora

Maximálny účinok ventilátora treba smerovať na okno a zapnúť aj klimatizáciu, ktorá vzduch presuší. Výkon zvýšite, ak uzatvoríte výduchy na stredovej konzole. Nezabudnite zapnúť vyhrievanie skiel a zrkadiel.

6. Staré tesnenie

Starajte sa o tesnenia okolo dverí, okien a strešných okien. Guma sa starnutím stáva pórovitou a môže prepúšťať vlhkosť dovnútra. Tyčinka na ošetrenie tesnenia stojí len štyri eurá a dokáže výrazne pomôcť.

7. Nútené vetranie

Väčšinou sa tento priechod nachádza v batožinovom priestore a pri starších autách môže byť zablokovaný odloženými predmetmi. Udržujte ho vždy priechodný.

8. Upchaté odtoky

Množstvo vodičov o týchto nenápadných otvoroch ani nevie. Upchané odtoky vody vo dverách však udržia nenávidenú vlhkosť v aute. Riešenie je jednoduché. S pomocou pevnejšieho drôtu prečistite odtokové diery.

9. Gumové koberčeky

Dážď, sneh a ľad sa na topánkach či bundách ľahko dostane do auta. Gumené koberčeky vodu zadržia, ale ak pretečie, treba zvyšnú vlhkosť vysušiť. Najlepšie sa osvedčili staré noviny.

10. Zahmlené okná

Špeciálne hubky a utierky z mikrovlákna udržia okná v suchu. Praktická je aj silikónová stierka. Po použití ich treba vyložiť z auta, aby sa vlhkosť zase neodparila v kabíne.

Autor: Novy Cas, luk, ada

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace