Ide o prípad výsluchov organizátorov pochodov Za slušné Slovensko, ktorých polícia preverovala pre podozrenia z korupcie. Lučanský tvrdí, že od vedenia NAKA dostal zlé informácie, za čo bude vyvodená zodpovednosť.Na prokuratúre je niekoľko trestných oznámení v súvislosti s demonštráciami, ktoré sa konajú po celom Slovensku. Polícia začala preverovať niektoré z nich a začiatkom minulého týždňa si predvolala organizátorov na výsluchy.
Oficiálne išlo o podozrenia z korupcie. Sami usporiadatelia protestov však hovorili, že vyšetrovateľ preberal niečo úplne iné. „Vyšetrovateľ sa pýtal, či nás niekto riadil, kto nás riadil a podobne. Zisťoval, kto to zaplatil a organizoval,“ povedal Novému Času jeden z usporiadateľov Juraj Šeliga. Policajt sa ho tiež pýtal, či demonštrácie platil Soros, a žiadal od neho výpisy z osobného účtu.
Šeliga mu vysvetlil, že všetky aktivity financovali prostredníctvom transparentného účtu z darov podporovateľov a od nikoho zo zahraničia peniaze neprijímali. Aj minulý týždeň prišlo na účet organizácie 80 000 € od stoviek podporovateľov. Napokon výsluchy zastavili a nepokračovali ďalej.
Hraško zavádzal
Policajný šéf Milan Lučanský ich najskôr obhajoval, neskôr však svoje stanovisko upravil. „Dal som si pripraviť precíznejšiu analýzu v súvislosti s anonymným trestným oznámením. Po jej preštudovaní som zistil, že boli nezrovnalosti medzi informáciami, ktoré som dostal od vedenia NAKA a skutočnosťou.
Nesedeli časové údaje, nadriadený správne nevyhodnotil situáciu po prijatí oznámenia a iné pochybenia. Nariadil som preto kontrolu. Po jej záveroch prijmem opatrenia,“ povedal Lučanský.
Otvorene tak narážal na riaditeľa NAKA Petra Hraška. Medzi nimi podľa informácií Nového Času vládne napätie už dlhšie obdobie. Hraško má kontakty na bývalého šéfa polície Tibora Gašpara aj exriaditeľa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera, ktorí obaja skončili po vražde novinára. Po čase sa však dostali na ministerstvo vnútra.
Hraško ani Gašpar na naše otázky, ako si vysvetľujú slová Lučanského, neodpovedali. Denník N upozornil aj na to, že Hraška Lučanský odstavil od vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka. „Pán Hraško má kopu inej roboty. Bolo zbytočné, aby tam v takomto tíme bol ako člen kontrolnej skupiny,“ povedal. V minulosti sa Lučanský ohradil aj voči Krajmerovi, ktorý po- dľa neho nemal čo robiť na mieste dvojnásobnej vraždy.
„Mám iný názor a pohľad na to, ako by mala vyzerať pôsobnosť NAKA, a možno vtedy, v prípade väčších organizačných zmien, dôjde k zmene niektorých funkcií,“ uviedol Lučanský.
Viacero podozrení
Exminister vnútra a advokát rodiny Kuciakovcov tvrdí, že je smutné, že Hraško zavádza aj svojho nadriadeného. „Výsluchy, ktoré sa robili v posledných týždňoch, boli v určitom zmysle zarážajúce. Mala ich vykonať protikorupčná jednotka, ktorej prednedávnom šéfoval pán Krajmer, pričom nie je zrejmé, z akej korupcie sa vlastne malo preverovať,“ pripomína Lipšic.
Zároveň vysvetľuje, že vec nedozoroval ani Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý je jediný príslušný dozorovať korupčné trestné činy. „Zjavne došlo k nejakej nadpráci a ešte aj policajný prezident bol zavedený ohľadne úkonov, ktoré sa vykonávali,“ dodal. Bývalý minister za Smer Robert Kaliňák sa nevyjadril.
S kým sa spája Hraško
Hraško sa na čelo NAKA dostal v roku 2015 počas pôsobenia Tibora Gašpara ako šéfa Policajného zboru. Spolu s Róbertom Krajmerom, ktorý bol riaditeľom protikorupčnej jednotky NAKA, býva označovaný za blízkeho spolupracovníka nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Jeho otec vlastní strážnu službu Bonul, ktorej sa za vlády Smeru darí získavať štátne zákazky. Celú skupinu má podľa medializovaných informácií spájať aj podpora bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.