Pôvodne mal rozpracovanú ideu nového obchodno-spoločenského centra mesta, plánovaný veľkorysý komplex sa napokon realizoval len čiastočne. Obchodný dom, ktorý v 60. rokoch vznikol a ktorý ľudia poznajú ako Prior, v týchto dňoch slávi päťdesiatku. Ako s ním išiel čas Obchodný dom bol v čase svojej realizácie prvým svojho druhu v Československu a priniesol nový model predaja.
Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej bol vtedajší Prior jedným z prvých väčších obchodov v socialistickej ére a dokonca v ňom boli jedny z prvých eskalátorov. „Prior bol v rámci socialistického bloku výnimočný aj tým, že mal svoje vlastné školiace stredisko, kde školili svoj vlastný personál,“ vysvetlila etnologička.
Podľa nej mali aj vlastné ateliéry, svojich profesionálnych aranžérov a výzdoba bola vždy perfektná. Spočiatku robili prevádzkarov ľudia z takzvanej starej éry, ktorí ctili heslo: Náš zákazník, náš pán. „Neboli to socialistické rýchlokvásky, ale ľudia, ktorým záležalo na tom, aby sa ponúkal prvotriedny tovar,“ dodala.
V tom období okrem Priora postavili aj Hotel Kyjev a tri administratívne budovy neďaleko. Na ruch okolo populárneho obchodného domu si spomínajú aj rodení Bratislavčania. „Boli tu zeleninové stánky, drogéria a tu sme sa vždy stretávali. Potom išlo všetko preč a postavili tu Prior a za ním Kyjev. Vtedy sme sa tešili,“ prezradila Ida (70).
Zaujímavosti o projekte:
- Prior bol dokončený v roku 1968
- Hotel Kyjev dokončili v roku 1973
- Spojovaciu budovu s obchodnými prevádzkami dostavali v roku 1978
- Do výstavby investovali 36 miliónov korún
- Prvýkrát otvárali 20. 11. 1968 o 6.00 ráno a asistovať museli vojenské autá, aby sa ľudia čakajúci v dave neušliapali
- Na obchodnom dome je umelecké dielo od architekta Jozefa Kočiša, hodiny so známou zvonkohrou, ktorú nazývajú aj „bratislavským orlojom“
- Obchodný dom vystriedal tri názvy, najznámejším bol však Prior
- V roku 2006 začlenili obchodný dom a hotel do národného a medzinárodného registra DOCOMOMO