Pochádzajú z domácnosti bývalej učiteľky Anny Szóda z maďarskej obce Tokod, ktorá mäkučké plyšiaky zbiera už 17 rokov. Nahliadnuť do Sveta macíkov, presne tak totiž znie názov výstavy, je možné do konca januára budúceho roka. Plyšový macko patrí medzi najobľúbenejšie hračky po celom svete. Lásku k nim prechováva aj Anna Szóda, ktorá ich zbiera od roku 2001 a dnes ich má viac ako 2 000. „Pracovala ako učiteľka v materskej škole a každodenne bola v kontakte s hračkami,“ ozrejmila manažérka kultúry múzea Jana Potocká.
Na dôchodku pani Anna pracovala v charite a za svoju ochotu a milú povahu dostávala do daru množstvo plyšových macíkov. Odkladala ich, až nakoniec mala obdivuhodnú zbierku, o ktorú sa chcela podeliť s ostatnými. Túžila totiž, aby macíky vyvolávali v ľuďoch spomienky na detstvo a spájali rodiny. Návštevníci výstavy, súčasťou ktorej je 700 plyšiakov, môžu vidieť zaujímavé momenty zo života medvedíkov. Nájdu tam napr. les macka Pú, medvediu nemocnicu, mliečny bar či svadbu... Doplnky pre nich vytvára Anna so svojím manželom.
Vymyslela ho krajčírka
Viete, kde sa narodil obľúbený plyšový medveď? V nemeckom mestečku Giengen pred 115 rokmi vďaka krajčírke Margarete Steiff. Hoci bola od detstva pripútaná na vozík, rada šila odevy. Vyrábala aj rôzne hračky, až v roku 1902 jej synovec navrhol vyrábať medvedíky z plyšu. Mäkučký chlpáč sa stal okamžite bestsellerom na svetovej výstave v St. Louis.
Medvedia svadba
Medvedí ženích a nevesta sa sobášia pred medvedím matrikárom a nechýbajú ani medvedí svedkovia.
Medvedia nemocnica
Na výstave zaujme veľká nemocnica mackov, kde sú lekári, zdravotné sestry i pacienti. Pani Anna s manželom im vyrobili kostýmy aj nástroje.
Tirolskí štamgasti
V zbierke nechýbajú ani pravé medvedíky – štamgasti z Tirolska, ktorí majú tradičné kroje a, samozrejme, krígle s pivom.
Medvedie tanečnice
Majiteľku zbierky Annu inšpirovala v založení medvedej tanečnej skupiny reálna skupina Pá-Dí-Di, v ktorej účinkuje jej dcéra. Medvedíky majú rovnaké kostýmy ako skutočné tanečnice.
Vianočné medvedíky
Na výstave je aj množstvo medvedíkov, ktoré navodia návštevníkom vianočnú atmosféru.
Spevácky zbor
Medvedíky majú aj svoj spevácky zbor, ktorý sa inšpiroval reálnym maďarským speváckym zborom Schola Mariana.
Medvedia škola
Manažérka kultúry múzea Jana Potocká ukazuje školu pre medvedíky, kde sa učia všetko potrebné.
Les macka Pú