Vyžaduje si to veľa peňazí, techniky a aj ľudí. V Kežmarku preto prišli s nápadom, ako vyriešiť všetko naraz. Vyzvali na pomoc spoluobčanov a ponúkli im aj odmenu. Prihlásilo sa im už 14 ľudí. Túto zimu mestám a obciam pribudla povinnosť starať sa o všetky cesty a chodníky na svojom území. Okrem zakúpenia novej techniky musia zaobstarať aj potrebný materiál a prijať ďalších ľudí. Sú to veľké náklady aj starosti. V Kežmarku sa s problémom vyrovnali po svojom.
„Vyzvali sme obyvateľov s prosbou o pomoc. Za čistenie mestských chodníkov a ciest sme ľuďom ponúkli peniaze. Kto bude ochotný odpratávať sneh, prihlási sa na mestskom úrade, my s ním podpíšeme dohodu, vyškolíme ho a dáme mu náradie a on samostatne alebo na výzvu cez SMS správu po napadnutí snehu vyčistí jemu zverený úsek,“ opísal nápad primátor Kežmarku Ján Ferenčák.
Prihlásilo sa im už štrnásť dobrovoľníkov, ktorí za 50 m² dostanú 4 eurá. Teraz vyhlasujú druhú výzvu a primátor verí, že sa prihlásia ďalší. „Vyčlenili sme sedem kilometrov komunikácií, na ktoré je problém dostať sa s technikou. Potrebovali by sme 30 iniciatívnych obyvateľov, ktorí úsek sprejazdnia a do dvanástich hodín ho aj vyčistia. Dostanú výzvu SMS správou a potom to skontroluje kontrolór,“ dodal Ferenčák. Stretli sme sa aj s prvým členom snehovej čaty Jozefom Brédom (68).
„Chcem svoj voľný čas venovať mestu, zároveň byť užitočný a ešte si niečo privyrobiť,“ usmial sa čiperný dôchodca, ktorému takáto práca pridala na sebavedomí. A ako je to so zahriatím pri práci? Môžu si dať frťana a potom chytiť lopatu? „Úseky, na ktorých sú vybrané komunikácie, sú bez áut a iného potenciálneho nebezpečenstva. Záleží na každom, ako si čistenie zorganizuje. Výsledok je rozhodujúci. Ten budeme kontrolovať,“ povedal primátor a dodal: „Jediná takáto zdieľaná kompetencia pri údržbe mesta v Európe je v Paríži.“
Snehová légia
- Pláca: 4 €/hod. (50 m2)
- Čas na vyčistenie: 12 hodín
- Počet dobrovoľníkov: 30 (majú 14 ľudí)
- Úsek: 7 km