V ich kompetencii tak bude aj zahraničná politika a určovanie diskusie s našimi partnermi. Nový Čas oslovil viacerých kandidátov s jasnou otázkou: Podporujete prijatie migračného paktu a prečo?
Keď budem prezident, tak ho vypoviem
Milan Krajniak (45), Sme rodina
Považujem za škandál, že vláda tento týždeň schválila pozvanie pre desiatky tisíc migrantov, aby prišli pracovať na Slovensko, a tým kradnúť prácu Slovákom a znižovať ich plat. V čase, keď Smer a SNS hovoria, že odmietajú marrákešský dohovor, ktorý pritom hovorí o tom istom, čo vláda urobila. Dohovor tvrdí, že migrácia je zdrojom blahobytu a inovácií, a preto ju treba iba správne riadiť. Myslím si, že to je úplne opačne. Na Slovensku chýba 300 000 ľudí, ktorí musia pracovať v zahraničí. Máme ďalšie státisíce mladých, ktorí hovoria, že odídu do zahraničia. A toto je zdroj blahobytu? V prípade, ak budem zvolený za prezidenta a ak niekto ten dokument podpíše, tak ja ho určite vypoviem.
Je napísaný zlým jazykom
František Mikloško (71), nezávislý
Pakt je napísaný veľmi zlým jazykom, tzv. politickou korektnosťou, čiže z neho si môže každý vyvodiť, čo chce. Na Slovensku vznikla okolo neho hystéria a na nej majú podiel nielen politici, ale aj minister Lajčák, ktorý ho dostatočne včas neodôvodňoval. Pakt sa týka migrantov, nie utečencov a mám pocit, že pri diskusii sa používa práve rétorika utečencov. Migranti sú ľudia, ktorých krajina dobrovoľne prijíma. U nás sú to aj Ukrajinci či Srbi, ktorí robia, lebo nemáme dosť pracovných síl. Pakt chce túto problematiku systematizovať a v tomto zmysle je to krok vpred oproti tomu, čo je dnes. Naznačuje pritom len rámce, nerobí nič záväzné. Toto sú argumenty, ktoré by mali zaznieť nielen doma, ale aj vo svete.Bolo by rozumnejšie odložiť ho
Robert Mistrík (52), nezávislý s podporou SaS a Spolu
Považujem za nešťastné, že sa z takéhoto dokumentu stáva politická téma, ktorá znovu a opäť rozdeľuje spoločnosť a vzbudzuje vášne. Dokument, ktorého prvotným cieľom malo byť upokojenie situácie, spôsobuje v niektorých krajinách presný opak - vzbudzuje vášne, stavia bariéry, stáva sa predmetom vnútropolitických šarvátok a predvolebných kampaní. OSN je pre medzinárodný mier a spoluprácu nenahraditeľná inštitúcia, nemali by sme oslabovať jej pozíciu a prispievať k ďalšej polarizácii sveta, preto sa pýtam, či by nebolo rozumnejšie rozhodnutie odložiť, ako to najnovšie urobilo aj Švajčiarsko a zrejme sa k tomuto riešeniu pridajú ďalšie európske krajiny. Nie je vylúčené, že dôjde k iniciatíve pakt renegociovať, čím sa zabráni xenofóbom a extrémistom budovať si na ňom politickú agendu.
Neprikláňajme sa k populizmu Fica
Zuzana Čaputová, Progresívne Slovensko
Silne vnímam problémy s migráciou a myslím si, že skutočné riešenie nájdeme len na medzinárodnej úrovni. Verím, že aj takýto nezáväzný pakt dokáže prispieť k väčšej kontrole migrácie a ochrane všetkých. Slovensko by sa nemalo prikloniť k populizmu Roberta Fica, ktorý len straší a zneužíva situáciu. Takýto postoj nás, naopak, izoluje a vzďaľuje od skutočnej snahy globálnu migráciu riešiť. Som presvedčená, že účinná medzinárodná spolupráca v oblasti migrácie je v strategickom záujme Slovenska. V konečnom dôsledku môže pomôcť lepšie ochrániť aj naše záujmy. Považujem za správne, najmä v zložitých otázkach, nepodľahnúť povrchnému populizmu.