Seklaráciu budú v nedeľu schvaľovať na summite lídri členských krajín EÚ spolu s dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Oznámil to vo štvrtok predseda Európskej rady Donald Tusk.
Dokument načrtávajúci spoločné predstavy Británie a EÚ o tom, ako budú v budúcnosti vyzerať ich vzťahy v oblastiach obchodu, bezpečnosti či politickej spolupráce, potrebuje ešte súhlas vlády v Londýne i súhlas zvyšných 27 členských štátov, pripomínajú agentúry AP a DPA.
Tusk potvrdil, že návrh politickej deklarácie zaslal vládam členských krajín po tom, ako mu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker oznámil, že text deklarácie je hotový. Dokument má 26 strán, informovala televízia Sky News.
Britská premiérka Theresa Mayová v stredu večer viedla v Bruseli takmer dvojhodinové rokovania s Junckerom. Následne povedala, že sa v sobotu vráti na ďalšie rozhovory s cieľom objasniť si posledné nevyriešené body v zmluvných dokumentoch týkajúcich sa brexitu.
Mayová je vo svojej krajine pod značným tlakom v súvislosti s dohovormi s EÚ. V britskom parlamente nemá istú väčšinu pre dohodu o vystúpení z Únie. S cieľom nakloniť si poslancov preto chcela do politickej deklarácie zahrnúť čo najväčšie uistenia o budúcom hospodárstvom partnerstve.
Vyjednávači EÚ a Londýna sa minulý týždeň dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu, ktorá má byť oficiálne schválená na nedeľňajšom (25.11.) mimoriadnom summite Únie. Sprievodná politická deklarácia stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou, o ktorej sa bude rokovať počas prechodného obdobia po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.