Študentku v roku 2006 podľa jej slov napadli v Nitre dvaja muži a spôsobili jej krvavé zranenia. Polícia prípad vyšetrovala a po dvoch týždňoch vyhlásila, že skutok sa nestal. Malinovú následne obžalovali z krivej výpovede a kauzu napokon presunuli na plecia vyšetrovacích orgánov v Maďarsku. Tamojšia prokuratúra teraz dlhoročnú kauzu zastavila s tým, že nevedia potvrdiť, či Hedviga klamala.
Útok v nitrianskom Brezovom hájiku na maďarsky hovoriacu Hedvigu sa zmenil na roky trvajúcu kauzu, ktorej sa venovali všetci vysokopostavení politici či šéfovia polície a prokuratúry. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák dva týždne po incidente vyhlásil, že „je nepochybné, že sa skutok nestal.“ Malinová sa podrobila veľkému počtu výsluchov či znaleckých posudkov.
Odborníci, ktorí sa tomu venovali, často konštatovali rozporuplné hodnotenia jej stavu po útoku - od toho, že mala poranenia časti tváre či uší až po to, že zranenia si spôsobila sama. „Niečo mi našepkáva, že môžem očakávať iba polovičaté riešenia, zahmlenie celého prípadu, a tých, ktorí mi to urobili, nikdy nebudú brať na zodpovednosť,“ povedala v minulosti Hedviga.
Štát ju pred rokmi obžaloval z krivej výpovede. Malinová sa presťahovala do Maďarska a samotný prípad sa presunul na tamojšie orgány. Teraz ho uzavrela maďarská prokuratúra, ktorá podľa denníka Új Szó skonštatovala, že z dostupných informácií a dôkazov sa s odstupom času nedá potvrdiť, či Malinová spáchala trestný čin, z ktorého ju vinili. Jej advokát Roman Kvasnica vysvetľuje, že Hedviga nemala byť trestne stíhaná. „Slovenské štátne orgány namiesto toho, aby postavili páchateľov pred súd, ukončili vyšetrovanie za 14 dní a neskôr ju začali trestne stíhať.
Na jednej strane má pokoj a po 12 rokoch nevstáva s tým, že je trestne stíhaná za niečo, čo nikdy nespravila, a na druhej strane je to horkosť v ústach z toho, ako zlyhal slovenský štát,“ konštatuje Kvasnica. Tvrdí, že to, čo sa jej stalo, je aj následkom „bezprecedentného zásahu vtedajšieho premiéra a ministra vnútra, keď prejudikovali veci pred právoplatne zastaveným stíhaním“. Kvasnica považuje prípad za uzavretý. „Neviem si predstaviť, že slovenské orgány by po 12 rokoch pristúpili k tomu, že by začali intenzívne vyšetrovať dve osoby, ktoré boli známe na druhý deň po prepadnutí,“ zakončil.
Minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý Hedvigu na začiatku prípadu právnicky zastupoval, hovorí, že je rád, že sa to uzavrelo. „Malo to byť už vtedy, ale v inom garde. Hedvige Malinovej niekto ublížil, na to boli štátne orgány, aby to vyšetrili, no poňali to opačne,“ povedal Gál.
Vývoj prípadu
25. 8. 2006 - Hedviga nahlásila na polícii útok. Napadnúť ju mali v Nitre dvaja muži, lebo hovorila po maďarsky.
11. 9. 2006 - Polícia zastavila trestné stíhanie, pretože „je nepochybné, že sa skutok nestal“.
10. 11. 2006 - Polícia dostala trestné oznámenie voči Hedvige pre podozrenie z krivej výpovede.
14. 5. 2007 - Študentku obvinili z krivej výpovede.
28. 9. 2011 - Ministri vlády Ivety Radičovej odhlasovali dohodu o zmieri s Hedvigou v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva.
20. 12. 2013 - Malinová prijala maďarské občianstvo.
2. 4. 2014 - Generálna prokuratúra obžalovala Hedvigu z krivej výpovede.
27. 12. 2016 - Generálna prokuratúra v Maďarsku prevzala prípad.
24. 10. 2018 - Prokuratúra zastavila stíhanie, nenašla dôkazy, že by si vymýšľala.
Kaliňák: Stačilo povedať pravdu
Ako vnímate, že po 12 rokoch sa celá kauza okolo Hedvigy Malinovej uzavrela a ako hodnotíte vaše kroky v posledných rokoch?
- Polícia a ministerstvo sa tým prípadom zaoberali len niečo viac ako dva týždne. Našou tlačovou konferenciou sa prípad pre ministerstvo skončil. Nikto nás nežaloval, nikto nechcel žiadnu nápravu. O niekoľko mesiacov neskôr začala prokuratúra, bez polície, konanie v jej veci s tým, že klamala a mohla spáchať trestný čin krivej výpovede. Maďarská prokuratúra sa s tým vyrovnala tak, že nevie posúdiť, či to je trestný čin, inú možnosť ani nemala, pretože žaloba bola pomerne presvedčivá.
Čiže naďalej stojíte za všetkými krokmi, ktoré sa v prípade urobili?
- Áno, samozrejme, žiadny nový dôvod nevznikol, aby to bolo inak.
Sporná je práve vaša tlačovka. Aj advokát Kvasnica hovorí, že bola pred skončením trestného stíhania.
- Toto bolo po skončení a nikdy nepokračovalo. Vo všetkých ostatných prípadoch ste nikdy na koniec vyšetrovania nečakali, aby ste informovali. Informujete priebežne o Kočnerovi, o všetkých vyšetrovaniach. Informovali sme na základe podkladov od vyšetrovateľa, ktorý uznal, že sa to môže zverejniť. Ak si pán Kvasnica myslí, že to malo byť inak, mal dať žalobu. V tejto veci ma nežiadali o ospravedlnenie, pretože vedia, že nemajú dôvod a vedia, že mám pravdu.
Pán Kvasnica hovorí, že existovali dvaja páchatelia po útoku.
- Žiadnu takúto informáciu som ja nemal. Polícia sa všetkými podozreniami zaoberala.
Aj minister Gál tvrdí, že Malinová nebola došetrená tak, ako mala.
- Samozrejme, on ako jej právny zástupca môže mať iný názor. Pravda je, že vyšetrovanie, tak ako sa skončilo, ostalo nespochybnené dodnes.
Čo si myslíte čisto z ľudského hľadiska, že 12 rokov bola predmetom trestného stíhania, s čím musela žiť?
- Z môjho pohľadu bolo jednoznačne príliš dlhé. Z pohľadu skutku, z ktorého bola podozrivá, sa to malo skončiť do roka. Na druhej strane platí, že stačilo v tej veci povedať pravdu a bolo by po všetkom.