Francúzske ministerstvo zahraničia varovalo, že v závislosti od priebehu vyšetrovania vraždy môžu nasledovať ďalšie kroky. "Vražda pána Chášukdžího je extrémne závažným zločinom, ktorý navyše ide proti slobode tlače a najzákladnejším právam," uviedla francúzska diplomacia. "Francúzsko požaduje, aby bolo čo najjasnejšie objasnené, ako mohol byť taký čin spáchaný. Očakáva od saudskoarabských úradov transparentnú, detailnú a vyčerpávajúcu odpoveď," citoval Reuters vyhlásenie ministerstva.
Chášukdží prišiel o život na začiatku októbra na saudskoarabskom konzuláte v Turecku a jeho vražda vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádou a Ankarou i západnými krajinami vrátane USA. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) podľa denníka The Washington Post dospela k záveru, že vraždu Chášukdžího, ktorý bol kritikom režimu v Saudskej Arábii, nariadil priamo saudský korunný princ Muhammad bin Salmán.
V pondelok uvalilo sankcie proti 18 údajným páchateľom Nemecko, ktoré údajne tiež zastavilo vývoz zbraní do Saudskej Arábie. Na sankčnom zozname je 15 členov komanda, ktoré tesne pred vraždou pricestovalo do Istanbulu, a tri ďalšie osoby, ktoré sa na čine podľa všetkého podieľali. Paríž ich rovnako ako Berlín nemenoval.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v októbri vyhlásil, že sankcie proti páchateľom musia byť "širokospektrálne" a "na úrovni celej EÚ". Za demagogickú označil možnosť, že by európsky blok pristúpil napríklad iba na zastavenie predaja zbraní Saudskej Arábii. Podľa Reuters je ale reakcia Francúzska na vraždu novinára pomerne obozretná, pretože krajina "by rada zachovala svoj vplyv na Rijád a ochránila obchodné vzťahy týkajúce sa energetiky, finančníctva a predaja zbraní".